• Dziś, 4 listopada, Urząd Miejski rozpoczął przyjmowanie wniosków na zakup preferencyjny paliwa stałego. Wniosek dotyczy zakupu pierwszej transzy węgla, czyli 1,5 tony na gospodarstwo domowe, do końca grudnia 2022.

  W związku z tym odbyła się dzisiaj w ZEC-u konferencja prasowa z udziałem prezydenta Grzegorza Mackiewicza, wiceprezydenta Marka Gryglewskiego, prezesa ZEC Krzysztofa Mondzielewskiego oraz Doroty Derendarz, kierowniczki referatu programów priorytetowych w Urzędzie Miejskim.

  – Dokładnie dwa tygodnie temu spotkaliśmy się tutaj, żeby przekazać informację, że miasto wejdzie w projekt rządowy wsparcia w zakresie dystrybucji węgla dla pabianiczan – rozpoczął prezydent. – Minęły dwa tygodnie, pojawił się projekt ustawy, który został podpisany przez Prezydenta RP. W ślad za tym wczoraj zostało podpisane zarządzenie w celu prowadzenia sprzedaży paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego.

  Wnioski można składać już od dzisiaj, 4 listopada, w siedzibie referatu przy ul. św. Jana 4, pokój nr 20 w  poniedziałki, środy, czwartki w godz. 8.00 – 16.00, wtorki w godz. 8.00 – 17.00, piątki w godz. 8.00 – 15.00, soboty w godz. 8.00 – 14.00 (z wyłączeniem soboty 12 listopada). Co ważne, można je złożyć w wersji papierowej w UM przy ul. św. Jana 4 (referat programów priorytetowych w wydziale inwestycji miejskich, pok. 20) lub elektronicznie, przesyłając przez ePuap. Wnioski są do pobrania w urzędzie i na stronie internetowej https://um.pabianice.pl/.

  – Wnioski o preferencyjny zakup węgla zostaną zweryfikowane na podstawie danych z Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach i Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, mieszkaniec otrzyma zawiadomienie, że przysługuje mu preferencyjny zakup opału. Na podstawie otrzymanego zawiadomienia dokona wpłaty przelewem na wskazane konto Urzędu Miejskiego lub w kasie urzędu przy Zamkowej 16  – mówi Dorota Derendarz, kierowniczka referatu programów priorytetowych w Urzędzie Miejskich.

  Uwaga, paliwo stałe będzie można odebrać wyłącznie z potwierdzeniem zapłaty uzyskanym na zawiadomieniu w takiej ilości, jaka została zadeklarowana we wniosku, własnym transportem i w terminie wyznaczonym przez ZEC. Wniosek można złożyć na 1,5 tony, ale nie mniej niż  0,5 tony jednorazowo jednego rodzaju paliwa stałego.

  – Regulamin i formalności w przyjmowaniu wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego zostały maksymalnie uproszczone, niemniej spodziewamy się dużego zainteresowania – dodaje Dorota Derendarz.

  „Nie mam zielonego pojęcia”

  Węgla jednak nie ma, co martwi prezydenta miasta.

  – Zastanawiamy się, dlaczego samorządy mogą kupić opał za 1500 złotych i go sprzedać za 2000 złotych, a dlaczego tego nie można przeznaczyć dla prywatnych podmiotów, które się tym fachowo zajmują. Niech kupią też za 1500 złotych i sprzedadzą za 2000 – dywaguje Grzegorz Mackiewicz.  – Samorządy zostały w taki dosyć emocjonalny sposób wezwane do tego, żeby zajęły się tym tematem. Dzisiaj, po dwóch tygodniach od tego wezwania, samorządy są gotowe. Cena węgla zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim zależy od tego, skąd ten węgiel trzeba przywieźć. No i tutaj jest największy problem. Wydział jest gotowy, bo od dzisiaj zaczyna zbierać wnioski. Będzie pracował cały tydzień, również w sobotę. Transportu prezes ZEC zgromadził na tyle, że w każdej chwili może pojechać i przywieźć, żeby ten plac był zapełniony. Są wynajęte podmioty prywatne, które będą ładowały na samochody węgiel, żeby mógł być dystrybuowany do naszych mieszkańców. Mieszkańcy są gotowi, żeby ten węgiel przyjąć i jak najszybciej palić, bo zaczyna się zima. Poprosiliśmy o jak najszybsze wskazanie miejsc odbioru węgla. Mimo naszych telefonów do ministerstwa, do aktywów państwowych i do służb  wojewody, jak i do spółek, które zostały wyznaczone do dystrybucji węgla, na chwilę obecną nikt nie wie, kiedy otrzymamy informację, skąd, na jakiej podstawie będziemy mogli ten węgiel uzyskać. W związku z tym zaczynamy zbierać od dzisiaj deklaracje, natomiast na pytanie, kiedy węgiel pojawi się na tym placu, odpowiedź brzmi: nie mam zielonego pojęcia. Dwa tygodnie temu kazano nam natychmiast przystąpić do pracy i jesteśmy gotowi. Teraz oczekujemy, aby rząd polski i jego spółki jak najszybciej wywiązały się przynajmniej z minimum tego, z czego miały się wywiązać, czyli wskazały nam miejsce i przekazały umowę, którą niezwłocznie podpiszemy, jak tylko ją dostaniemy. Aby mieszkańcy miasta mogli otrzymać paliwo na zimę i aby nie marzli. Na razie czekamy…

  Udostępnij