• W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe, jednak wiele osób praktykuje ten zwyczaj. Kierowcy często obawiają się, że letnie ogumienie nie zapewni im odpowiedniej przyczepności w zimie. W takim wypadku dobrą alternatywą będzie założenie kompletu wielosezonowego, który świetnie się sprawdzi zarówno w ciepłe, jak i w chłodne dni. A kiedy warto zdecydować się na opony całoroczne i jak dokonać właściwego wyboru?
  Opony całoroczne – charakterystyka

  Opony całoroczne są oznaczone symbolem M+S lub napisem AllSeason. Ten uniwersalny produkt jest zrobiony z mieszanki, która ma w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego. Bieżnik został tak wyprofilowany, aby umożliwiał sprawne poruszanie się po rozgrzanym asfalcie, mokrej nawierzchni, błocie pośniegowym lub śniegu. Opony wielosezonowe zachowują doskonałą przyczepność w niskich i wysokich temperaturach i występują w wielu różnych odmianach. Klienci mogą dobrać dla siebie ogumienie o preferowanym indeksie nośności lub prędkości. Producenci oferują również opony z bieżnikiem dostosowanym do stylu jazdy danego kierowcy, a konstrukcja niektórych modeli jest dodatkowo wzmacniana dla uzyskania jeszcze większego komfortu.

  Kiedy warto zdecydować się na opony całoroczne?

  Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Dodatnie temperatury mogą się utrzymywać nawet do połowy grudnia. Niekiedy po mroźnym tygodniu, następuje nagłe ocieplenie, które trwa przez kilkanaście dni. Kierowcom bardzo trudno jest wybrać dogodny moment na zmianę opon, a po wymianie często okazuje się, że warunki na drodze są nieadekwatne do danego rodzaju ogumienia. W przypadku opon wielosezonowych nie trzeba się martwić temperaturą za oknem, ponieważ można na nich jeździć przez cały rok, a wymiana jest zalecana dopiero po zużyciu bieżnika. Ze względu na coraz częstsze występowanie łagodnych zim takie ogumienie jest w szczególności polecane osobom, które:

  • robią małe przebiegi
  • poruszają się głównie po mieście
  • preferują spokojny styl jazdy
  • cenią sobie komfort i wygodę

  Opony całoroczne są chętnie wybierane na przykład przez taksówkarzy, którzy na co dzień pracują w dużych miastach i muszą czuć się pewnie w każdych warunkach atmosferycznych. Na takie ogumienie decydują się także osoby wyjątkowo zabiegane, które nie chcą tracić czasu na wizyty u wulkanizatora.

  Jak wybrać idealne opony całoroczne?

  Opony całoroczne muszą zapewnić kierowcy bezpieczeństwo i doskonałą przyczepność przez cały rok. Dlatego to ważne, by wybierać sprawdzone produkty od renomowanych producentów, które będą się odznaczały wysoką jakością. Szukając ogumienia do miejskiego samochodu z napędem 4×4, warto zdecydować się na opony całoroczne 215/60 r16, ponieważ jest to rozmiar, który umożliwi kierowcy pewną i spokojną jazdę po każdej nawierzchni. Takie ogumienie jest intensywniej eksploatowane w ciągu roku niż komplet opon letnich czy zimowych, przez co może się szybciej zużywać. Dlatego warto wybierać droższe modele o lepszych parametrach technicznych, które dobrze posłużą kierowcy przez wiele tysięcy kilometrów.

  Opony całoroczne – zalety

  Do podstawowych zalet posiadania opon całorocznych zalicza się oszczędność pieniędzy i czasu. Jeden komplet ogumienia będzie zdecydowanie tańszy niż dwa, a dodatkowo kierowca nie będzie musiał umawiać się na kosztowne wizyty w serwisie. Mając dwa komplety, trzeba jeden przechowywać w suchym i zacienionym pomieszczeniu. Większe opony zajmują dużo miejsca i często są trzymane w hotelach dla opon, co generuje kolejne koszty. Tymczasem dzięki oponom całorocznym kierowca uniknie kolejek do wulkanizatora i ominą go wydatki związane z wymianą i przechowywaniem ogumienia.

  Obecnie wielu renomowanych producentów posiada w swojej ofercie dobrej jakości opony całoroczne w najróżniejszych rozmiarach. Dlatego kierowcy nie muszą się obawiać, że nie znajdą kompletu, który będzie pasował do ich samochodu. Ogumienie wielosezonowe zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, ponieważ doskonale się sprawdza na obszarach, gdzie przez cały rok panują zmienne warunki atmosferyczne. 

  Udostępnij