• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Fundacja Zdrowy Biust zaoferuje czytelniczkom „Nowego Życia Pabianic” 12 darmowych badań USG piersi. 


    Rak piersi jest bardzo podstępną chorobą. W początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważna w przypadku tego nowotworu jest samokontrola. Tylko regularne samobadanie może pozwolić wykryć zmiany w piersi.

    Jakakolwiek, nawet najmniejsza zmiana w piersiach powinna być skonsultowana z lekarzem i zdiagnozowana.
    Rozwój raka piersi powoduje zmianę ich kształtu i wyglądu. 

    Co powinno nas zaniepokoić?

    Zmiana kształtu brodawki – wciągnięcie do środka
    Wyciek z brodawki
    Napięta skóra piersi, zaczerwieniona, swędząca
    Efekt pomarańczowej skóry na piersiach
    Zapadnięcie/wciągnięcie się skóry piersi
    Ból piersi lub ich okolic, także ból w okolicach pach

    Wszystkie choroby dotyczące gruczołów piersiowych można podzielić na: choroby nienowotworowe, nowotwory łagodne i złośliwe.


    Nie każda zmiana wykryta w piersi musi mieć od razu charakter nowotworowy. Ponad 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny. Najczęściej występującymi zmianami łagodnymi w strukturze piersi są: torbiele, włókniaki, tłuszczaki i zmiany mastopatyczne. Obejmują one zmiany w przewodach mlecznych i ich końcowych odcinkach. W zależności od zmian zachodzących w nabłonku – według Prechtela – wyróżnia się trzy stopnie rozrostu, gdzie stopień I stanowi łagodna dysplazja bez przerostu nabłonka. W stopniu III obserwuje się natomiast rozrost nabłonka, wykazujący atypię. W przypadku stwierdzenia atypowej hiperplazji w zmianie ryzyko wystąpienia raka sutka w jednej piersi jest blisko 4-krotnie zwiększone w porównaniu do kobiet ze zmianami nieproliferacyjnymi. Zmiany włóknisto-torbielowate bez zmian proliferacyjnych nabłonka, z atypią czy bez, nie są związane z większym ryzykiem raka piersi.

    Nowotwory złośliwe to rak i mięsak. Zaawansowanym zmianom może towarzyszyć zmiana w wyglądzie piersi. U niektórych kobiet zauważa się powiększenie pachowych węzłów chłonnych po tej samej stronie, po której występuje guz. Intensywnemu zajęciu węzłów chłonnych może towarzyszyć obrzęk chłonny ręki. W najbardziej zaawansowanym stadium raka piersi mogą występować objawy związane z rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych z pierwszego guza w piersi na inne narządy, określane jako przerzuty. Ich objawami mogą być brak apetytu, ból brzucha (przerzuty do jamy brzusznej), bóle kości (przerzuty do kości), bóle głowy (przerzuty do mózgu).

    Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Na raka piersi chorują także mężczyźni, chociaż odsetek zachorowań w tym przypadku jest zdecydowanie mniejszy, wynosi ok. 1%. Z prowadzonych badań wynika, że wcześnie wykryty może być w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, w tym samobadanie piersi.


    Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic edukuje kobiety, buduje ich świadomość na temat istoty samokontroli piersi na każdym etapie życia. Fundacja prowadzi szkolenia dla kobiet z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów. Personel salonów z bielizną współpracujący z Fundacją wykorzystuje czas doboru biustonosza na szkolenie z zakresu profilaktyki nowotworowej, organizuje specjalne spotkania i pogadanki. W tej edukacji chodzi przede wszystkim o zbudowanie świadomości na temat istoty samokontroli na każdym etapie życia.


    Okazuje się, że profilaktyka jest najważniejsza w zmniejszaniu zachorowalności i umieralności na raka piersi. Zapobieganie chorobie opiera się przede wszystkim na samodzielnej ocenie piersi przez kobietę. Dlatego tak istotna jest samokontrola pod kątem niepokojących zmian w piersiach i ich okolicach, wyczuwalnych guzków czy innych zmian wyglądu. Odpowiednia profilaktyka i styl życia zmniejszają w znacznym stopniu chorobę nowotworową, jak również ryzyko zachorowania.

    Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina Fundacja Zdrowy Biust.

    Fundacja Zdrowy Biust zaprasza 12 pań na darmowe badanie USG w środę, 16 i 30 listopada, w Przychodni Eskulap w Pabianicach (ul. Grobelna 8). Aby otrzymać voucher uprawniający do tego badania, należy zadzwonić 9 listopada punktualnie o 12.00 do naszej redakcji pod numer: 500-261-751. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

    Udostępnij