• Fundacja Zdrowy Biust zaoferuje czytelniczkom „Nowego Życia Pabianic” 12 darmowych badań USG piersi. 


  Rak piersi jest bardzo podstępną chorobą. W początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważna w przypadku tego nowotworu jest samokontrola. Tylko regularne samobadanie może pozwolić wykryć zmiany w piersi.

  Jakakolwiek, nawet najmniejsza zmiana w piersiach powinna być skonsultowana z lekarzem i zdiagnozowana.
  Rozwój raka piersi powoduje zmianę ich kształtu i wyglądu. 

  Co powinno nas zaniepokoić?

  Zmiana kształtu brodawki – wciągnięcie do środka
  Wyciek z brodawki
  Napięta skóra piersi, zaczerwieniona, swędząca
  Efekt pomarańczowej skóry na piersiach
  Zapadnięcie/wciągnięcie się skóry piersi
  Ból piersi lub ich okolic, także ból w okolicach pach

  Wszystkie choroby dotyczące gruczołów piersiowych można podzielić na: choroby nienowotworowe, nowotwory łagodne i złośliwe.


  Nie każda zmiana wykryta w piersi musi mieć od razu charakter nowotworowy. Ponad 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny. Najczęściej występującymi zmianami łagodnymi w strukturze piersi są: torbiele, włókniaki, tłuszczaki i zmiany mastopatyczne. Obejmują one zmiany w przewodach mlecznych i ich końcowych odcinkach. W zależności od zmian zachodzących w nabłonku – według Prechtela – wyróżnia się trzy stopnie rozrostu, gdzie stopień I stanowi łagodna dysplazja bez przerostu nabłonka. W stopniu III obserwuje się natomiast rozrost nabłonka, wykazujący atypię. W przypadku stwierdzenia atypowej hiperplazji w zmianie ryzyko wystąpienia raka sutka w jednej piersi jest blisko 4-krotnie zwiększone w porównaniu do kobiet ze zmianami nieproliferacyjnymi. Zmiany włóknisto-torbielowate bez zmian proliferacyjnych nabłonka, z atypią czy bez, nie są związane z większym ryzykiem raka piersi.

  Nowotwory złośliwe to rak i mięsak. Zaawansowanym zmianom może towarzyszyć zmiana w wyglądzie piersi. U niektórych kobiet zauważa się powiększenie pachowych węzłów chłonnych po tej samej stronie, po której występuje guz. Intensywnemu zajęciu węzłów chłonnych może towarzyszyć obrzęk chłonny ręki. W najbardziej zaawansowanym stadium raka piersi mogą występować objawy związane z rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych z pierwszego guza w piersi na inne narządy, określane jako przerzuty. Ich objawami mogą być brak apetytu, ból brzucha (przerzuty do jamy brzusznej), bóle kości (przerzuty do kości), bóle głowy (przerzuty do mózgu).

  Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Na raka piersi chorują także mężczyźni, chociaż odsetek zachorowań w tym przypadku jest zdecydowanie mniejszy, wynosi ok. 1%. Z prowadzonych badań wynika, że wcześnie wykryty może być w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, w tym samobadanie piersi.


  Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic edukuje kobiety, buduje ich świadomość na temat istoty samokontroli piersi na każdym etapie życia. Fundacja prowadzi szkolenia dla kobiet z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów. Personel salonów z bielizną współpracujący z Fundacją wykorzystuje czas doboru biustonosza na szkolenie z zakresu profilaktyki nowotworowej, organizuje specjalne spotkania i pogadanki. W tej edukacji chodzi przede wszystkim o zbudowanie świadomości na temat istoty samokontroli na każdym etapie życia.


  Okazuje się, że profilaktyka jest najważniejsza w zmniejszaniu zachorowalności i umieralności na raka piersi. Zapobieganie chorobie opiera się przede wszystkim na samodzielnej ocenie piersi przez kobietę. Dlatego tak istotna jest samokontrola pod kątem niepokojących zmian w piersiach i ich okolicach, wyczuwalnych guzków czy innych zmian wyglądu. Odpowiednia profilaktyka i styl życia zmniejszają w znacznym stopniu chorobę nowotworową, jak również ryzyko zachorowania.

  Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina Fundacja Zdrowy Biust.

  Fundacja Zdrowy Biust zaprasza 12 pań na darmowe badanie USG w środę, 16 i 30 listopada, w Przychodni Eskulap w Pabianicach (ul. Grobelna 8). Aby otrzymać voucher uprawniający do tego badania, należy zadzwonić 9 listopada punktualnie o 12.00 do naszej redakcji pod numer: 500-261-751. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

  Udostępnij