• Obecna pora roku powoduje, że na dworze robi się coraz chłodniej, a trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i samotnych. Wzorem lat ubiegłych policjanci będą zwracać szczególną uwagę na miejsca w których takie osoby mogą przebywać. Apelujemy – nie przechodźmy obojętnie obok takich osób. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

    Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom, dzielnicowi i policjanci służby patrolowo-interwencyjnej łaskiej komendy sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe i altanki. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach oraz informują o miejscach, gdzie mogą uzyskać pomoc.

    Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane. 

    Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon pod numer 112, może uratować życie drugiego człowieka. Pamiętaj, masz możliwość poinformowania nas także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

    asp.sztab. Katarzyna Staśkowska

    Udostępnij