• „Państwo powinno finansować leczenie niepłodności Polaków” – mówią członkowie Platformy Obywatelskiej i zbierają podpisy pod obywatelskim projektem refundacji procedury in vitro.

  W piątek i sobotę na ulicach Pabianic trwało zbieranie podpisów. Kilkadziesiąt osób już się podpisało. Dlaczego? Bo w dzisiejszych czasach tysiące par bez leczenia nie doczekają upragnionego potomstwa. W latach 2013-2016 funkcjonował program, dzięki któremu z in vitro na świat przyszło ponad 22 tysiące dzieci. To naukowo potwierdzona metoda leczenia niepłodności znana na całym świecie.

  Gdy PiS doszedł do władzy, zlikwidował ten pogram i w ten sposób pozbawił wiele polskich rodzin nadziei na posiadanie dziecka – mówi Krzysztof Rąkowski, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

  Z badań wynika, że około 1,5 miliona par w Polsce cierpi z powodu niepłodności. To 3 miliony Polaków, którzy marzą o powiększeniu rodziny. Dlatego od 4 lat program dofinansowania in vitro funkcjonuje w powiecie pabianickim.

  Widząc bezradność młodych ludzi, wdrożyliśmy pięcioletni projekt, z którego skorzysta 125 par – powiedział starosta Krzysztof Habura.Dotacja na leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniła się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się już 32 dzieci. Dlatego trzeba wspierać takie programy, które pozwalają Polkom i Polakom spełnić marzenia o potomstwie.

   – Państwo musi przywrócić wsparcie finansowe dla wszystkich zainteresowanych procedurą, dla wszystkich marzących o swoich dzieciach. To sprawa fundamentalna i priorytetowa – dodał Dawid Zakrzewski.

  W piątek, 18 listopada, w całej Polsce rozpoczęło się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem finansowania metody in vitro. W Pabianicach podpisy zbierane były  przy wejściu na Lewityn, a w sobotę na Nowym Rynku przy Moniuszki. Podpisy zbierali: Seweryna Gabara-Rąkowska, Monika Pawlak-Szpotan, Maria Wróbel, Mariusz Grzegorz, Gabriel Grzejszczak, Arkadiusz Jaksa, Michał Michalski, poseł Dariusz Joński, Krzysztof Habura, Krzysztof Rąkowski, Grzegorz Rechciński, Łukasz Stencel oraz Dawid Zakrzewski.

  Swój podpis pabianiczanie mogą złożyć dziś, poniedziałek, przed SDH Trzy Korony o godz. 16.00. Można to zrobić też na stronie: takdlainvitro.pl

  Więcej szczegółów dotyczących pabianickiej zbiórki podpisów pod projektem ustawy można znaleźć na portalu Facebook na profilu: https://www.facebook.com/platformaobywatelska.pce. Zapraszamy do kontaktu podpisypo@gmail.com

  Udostępnij