• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • 21 listopada (poniedziałek) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Barysem – pabianiczaninem, autorem nagrodzonej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni”. Tym razem młody literat wprowadzał słuchaczy w świat swojej najnowszej książki „Jeśli przecięto cię na pół”.

    Pisarz, w ramach promocji najnowszej książki, odbył już spotkania autorskie w takich miastach jak Opole, Kędzierzyn-Koźle czy też Gorlice. Przed sobą ma jeszcze między innymi spotkania z czytelnikami z Ełku czy też Brzegu.

    W opinii czytelników najnowsza powieść Barysa jest dziełem dojrzalszym od „Kości, które nosisz w kieszeni”. Autor stwierdził, że proces jej tworzenia był odmienny.

    – „Kości, które nosisz w kieszeni” pisałem, zaczynając od środka powieści, później opracowywałem rozdziały końcowe, a dopiero jako ostatnie – początkowe wątki książki. W przypadku „Jeśli przecięto cię na pół” wszystkie wątki poruszałem po kolei – mówił na spotkaniu.

    Słuchacze dowiedzieli się, że w porównaniu z debiutem powieściowym, promowana w poniedziałek książka jest spójniejsza, zawiera więcej treści, a autor miał wciąż nowe pomysły na kolejne wątki i sceny.

    – Muszę przyznać, że powieść w pewnym momencie zaczęła… „puchnąć”. Jednak jako czytelnik sam lubię dłuższe książki, o objętości optymalnie 300-400 stron – opowiadał.

    Ponadto, jak przyznał autor, w recenzjach poprzedniej powieści wielokrotnie pojawiały się głosy czytelników, którzy czuli niedosyt treści.

    W najnowszej książce można odnaleźć podobne wątki, jakie poruszane były w słynnych już „Kościach…”. Po raz kolejny przeczytamy o młodości, dorastaniu, a także prowincji. Wieś przedstawiona jako tło fabuły przypomina właśnie okolice Pabianic. Inspirację stanowiła jednak nie tylko topografia otoczenia naszego miasta. Były nią również sytuacje losowe.

    – Jedną z inspiracji do powstawania kolejnych wątków powieści było dla mnie również tornado, które przeszło tego lata między innymi przez pabianicki cmentarz – powiedział Barys.

    Książka jest również obrazem podmiejskiej wsi jako przestrzeni zarówno „magicznej”, jak i boleśnie realistycznej, czyli miejsca, w którym trzeba było przecież ciężko pracować.

    Miłośnicy książek wysłuchali wielu ciekawostek dotyczących głównego bohatera powieści Marcela, a także… mieli możliwość ustosunkowania się do wielu krzywdzących stereotypów, o jakich pisze Barys w swojej książce.

    – Często myśli się o ludziach z małych miast i wsi jako o „kretynach”. W mojej powieści bohaterowie czują się wyobcowani, ich pragnieniem są podróże autostradami, a także bycie takimi jak wykreowani w mediach społecznościowych celebryci. Jednocześnie nie chcą opuszczać wsi, w której się wychowali, którą znają od zawsze. To są właśnie te sprzeczności, tytułowe „przecinanie na pół”…

    A czy sam autor również spotkał się bezpośrednio z „cięciem nożem” opinii publicznej? Otóż… niestety, tak. Jak przyznał, wielu dziennikarzy było bardzo zdziwionych tym, że… mieszka w tak „prowincjonalnych” Pabianicach.

    Najnowsza książka jest oceniana dobrze przez krytyków i internautów. Zapytany o plany na przyszłość, stwierdził, że najbliższa powieść ukaże się być może w 2024 roku.

    Zwieńczeniem wieczoru i niezwykłym osobistym spotkaniem w bibliotece była możliwość otrzymania autografu autora w zakupionych wcześniej przez pabianiczan książkach.

    W trakcie spotkania Łukasz Barys otrzymał szczególne życzenia od zgromadzonych. Jednym z nich było to, aby jego książki zostały kiedyś zekranizowane!

    I właśnie tego i kolejnych sukcesów literackich powinniśmy życzyć utalentowanemu pisarzowi z Pabianic!

    Udostępnij