• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • W rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy figuruje obecnie 62 bezrobotnych Ukraińców. W naszym powiecie jest 160 miejsc w punktach zbiorowych.

    Zdecydowanie mniej osób z Ukrainy przebywa obecnie w powiecie pabianickim. W rejestrach Urzędu Pracy figuruje teraz 62 bezrobotnych obywateli Ukrainy. 59 zarejestrowanych to kobiety – mówi starosta Krzysztof Habura.

    Najwięcej bezrobotnych obywateli z Ukrainy Powiatowy Urząd Pracy odnotował w maju. Było ich 119.

    W ramach podstawowej puli środków z tzw. „algorytmu” objęliśmy wsparciem ponad 50 osób. Ponadto w ramach Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych cudzoziemców finansowanego z tzw. „Rezerwy Ministra” pozyskaliśmy dodatkowe 200 tysięcy złotych. Dzięki temu zaktywizowanych zostało kolejnych 40 osób, między innymi poprzez staże, szkolenia i prace interwencyjne – przekazała Magdalena Werstak, dyrektor PUP.

    We współpracy ze Szkołą Języka Polskiego „Polski Na Czasie” zorganizowano cztery edycje kursu języka polskiego. 37 osób ukończyło 50-godzinny kurs.

    W pierwszym miesiącu wojny w rejestrach starostwa było 1.580 osób z Ukrainy. Zgłoszonych było 300 lokali. Dziś w powiecie pabianickim jest 160 miejsc w punktach zbiorowych. Mieszkańcy, którzy prywatnie przyjęli pod swój dach uchodźców w pierwszych miesiącach wojny, nie informują urzędów o ich powrocie na Ukrainę. Dlatego tak trudno dziś oszacować, ile osób wciąż przebywa na terenie danej gminy, powiatu czy województwa.

     – W punktach zbiorowych przebywa obecnie ponad 100 osób. Mamy wolnych około 30 procent łóżek przygotowanych dla uchodźców – dodaje starosta.

    W ciągu ostatnich 8 miesięcy wpłynęło do Urzędu Pracy 748 powiadomień o powierzeniu przez przedsiębiorców z powiatu pabianickiego pracy obywatelowi Ukrainy. System rządowy nie informuje, ile osób z tego grona nadal pracuje na tych stanowiskach. To dane z systemu teleinformatycznego praca.gov.pl. Wiadomo jedynie, że najwięcej osób podjęło pracę w branży sezonowej, m.in. jako pracownik prac sezonowych, pracownik prostych prac szkółkarskich, ogrodnik i pomocnik rolnika. Obywatele Ukrainy znajdowali też pracę na stanowiskach: sprzedawca-kasjer, magazynier, młodszy operator produkcji i opiekun osób starszych.

    Nie mamy zgłoszeń, żeby z powodu nadejścia mroźnej zimy i zwiększonych nalotów na Ukrainę, przybywali do powiatu pabianickiego kolejni uchodźcy – podsumowuje starosta Krzysztof Habura.

    foto: starostwo

    Udostępnij