• W szkołach podległych starostwu pabianickiemu uczy się 54 uczniów z Ukrainy. Mają dodatkowe godziny języka polskiego.

  Właśnie minęło 9 miesięcy od wybuchu wojny w Ukrainie. Od początku nasz powiat był  przygotowany na  niesienie pomocy uchodźcom. Był moment, że w powiecie pabianickim mieszkało około 2.500 osób z Ukrainy.

  – Od początku pomagaliśmy im znaleźć zakwaterowanie i pracę. Urządziliśmy punkt wydawania żywności, środków czystości i odzieży. Dziś uchodźców jest zdecydowanie mniej, ale nadal działają punkty zbiorcze, w których mamy wolne miejsca – mówi starosta Krzysztof Habura.

  W Zespole Szkół nr 3 w marcu ruszyły dwie klasy przygotowawcze dla uchodźców. Uczyło się w nich 50 uczniów. Zatrudniono wtedy dwóch nauczycieli do nauki języka polskiego i dwóch tłumaczy.

  Dwanaścioro z nich wzięło udział w naborze elektronicznym na rok szkolny 2022/2023 do powiatowych szkół ponadpodstawowych. Dziś w szkołach średnich jest 54 uczniów z Ukrainy. W programie mają dodatkowo dwie godziny języka polskiego. W naborze elektronicznym do klas pierwszych wzięło udział również 17 ósmoklasistów, którzy zostali zakwalifikowani do naszych szkół powiatowych – informuje wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska.

  W I Liceum Ogólnokształcącym jest jeden uczeń w klasie II o profilu mat-geo-ang. W Zespole Szkół nr 1 uczy się pięć osób. Są w branżowej szkole I stopnia. Trzy osoby chodzą do I klasy o profilu mechanik pojazdów samochodowych. Jedna jest w klasie fryzjer, a kolejna kształci się na montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W Zespole Szkół nr 2 jest ośmiu uczniów. Trzech w klasie technik informatyk, dwie – technik grafiki i poligrafii cyfrowej, kolejne dwie osoby w Liceum Ogólnokształcącym na profilu policyjnym i jedna na profilu wojskowym.

  W Zespole Szkół nr 3 mamy 38 uczniów. 37 uczy się w pierwszych klasach we wszystkich kierunkach kształcenia: technik ekonomista, technik logistyk, technik usług fryzjerskich, technik fotografii i multimediów, technik hotelarstwa i technik reklamy. Jedna osoba jest w klasie IV Liceum Ogólnokształcącego o profilu socjalnym. Dwóch uczniów ma Zespół Szkół Specjalnych nr 5. Jednego w IV klasie Szkoły Podstawowej, a drugiego w VI klasie Szkoły Podstawowej.

  Udostępnij