• Najtańszym sposobem ogrzewania domu jest zastosowanie kotła gazowego i paneli słonecznych. Ponieważ gaz staje się coraz droższy, warto oprócz kotła gazowego zainstalować na dachu kilka paneli słonecznych, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o połowę.

   Elektryczne kotły konwekcyjne, powietrzne pompy ciepła i panele na podczerwień staną się znacznie bardziej opłacalne w ciągu następnej dekad.

  Kocioł gazowy i panele słoneczne

  Przy ciągle rosnących cenach gazu i energii elektrycznej przyszłość należy do źródeł odnawialnych. Panele słoneczne same w sobie kosztują stosunkowo niedrogo, ale jak większość systemów grzewczych, wymagają także zasobnika ciepłej wody, który zwykle kosztuje ok 10 tys. zł. W przeciwieństwie do większości systemów grzewczych, wymagają one również kotła gazowego, co zwiększa koszt początkowy. Zobacz jakie są oferty sprzedaży domów https://www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/domy/sprzedam/

  Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak panele słoneczne, panele termiczne nie będą absorbować wystarczającej ilości światła słonecznego w chłodniejszych miesiącach, aby zaspokoić wszystkie potrzeby związane z podgrzewaniem wody.Jednak w ciągu roku będą one zapewniać około 50% ogrzewania za darmo – a jeśli masz już kocioł gazowy, jest to wyjątkowo tani sposób ogrzewania domu.

  Kocioł gazowy

  Nie jest to tak opłacalne bez paneli słonecznych, ale kocioł gazowy jest nadal najtańszym sposobem ogrzewania domu – choć wkrótce to się zmieni, ponieważ koszt gazu rośnie ponad dwukrotnie szybciej niż koszt energii elektrycznej.

  Kocioł olejowy

  Zazwyczaj za kocioł olejowy i zasobnik ciepłej wody trzeba zapłacić ok 20 tys zł. Można też kupić kocioł olejowy typu combi, ale są one mniej popularne i gorzej obsługują typowy dom z trzema sypialniami. Jednak pomimo stosunkowo przystępnej obecnie ceny, nie zalecamy zakupu kotła olejowego.

  Elektryczny kocioł typu combi

  W miarę jak gospodarstwa domowe odchodzą od kotłów gazowych i olejowych – zarówno z powodu interwencji rządu, jak i w celu uniknięcia wysokich rachunków – elektryczne kotły konwekcyjne będą stawały się coraz bardziej popularne. Podobnie jak gazowe kotły combi, mogą one dostarczać ciepłą wodę i ciepło natychmiast, więc nie zauważysz różnicy w swoich codziennych czynnościach.

  Powietrzna pompa ciepła

  Pompy ciepła są trzy razy bardziej wydajne niż jakikolwiek inny rodzaj kotła, co oznacza, że wymagają tylko jednej trzeciej paliwa, które zużywają inne systemy. Jednak wysoki koszt początkowy i fakt, że energia elektryczna jest nadal cztery razy droższa niż gaz, sprawiają, że są one mniej atrakcyjne niż inne systemy – na razie. W serwisie z najnowszymi ogłoszeniami nieruchomości znajdziesz najciekawsze oferty www.ogloszenia24m.pl

  Udostępnij