• Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach istnieje już od 55 lat. Teraz pojawiła się plotka, że może przestać istnieć. Bo?

  Powodem jest remont starego budynku przy Grobelnej 6.

  – Widzieliście, jak wygląda teraz budynek naszej szkoły muzycznej? To ruina. Stoi i straszy. Okna pootwierane szeroko, dachu nie ma. Co się dzieje? – pyta przerażona czytelniczka. – Zimno, deszcze padają, a zaraz śniegi, i to wszystko wpada do środka. Przecież tam zgnilizna się zrobi i nie osuszy się tego wszystkiego.

  Ze względu na termomodernizację uczniowie – już od dwóch lat – uczęszczają na zajęcia muzyczne do SP w Bychlewie i SP 15 w Pabianicach. Wszelkie uroczystości czy koncerty, popisy uczniów muszą odbywać się… „gdzieś” gościnnie. I tak np. koncert jubileuszowy PSM odbył się 1 kwietnia w MOK-u. W maju ogólnopolski konkurs pianistyczny im. Karola Nicze, którego organizatorem jest nasza szkoła, musiał korzystać z uprzejmości Akademii Muzycznej w Łodzi.

  Remont – tak bardzo potrzebny – przedłuża się. Budynek obecnie wzbudza tylko smutek i żal. Niektórzy tracą już cierpliwość…

  Tymczasem nowe wieści pojawiły się 4 października, gdy doszło do spotkania na szczycie. W tym dniu odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach. Uczestniczył w nim m.in. przedstawiciel organu prowadzącego dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej dr Zdzisław Bujanowski.

  W trakcie spotkania została w sposób szczegółowy omówiona sprawa realizowanego na terenie siedziby szkoły przy ulicy Grobelnej 6 zadania inwestycyjnego pn. „Termomodernizacja budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach”, które stanowi element realizowanego na szerszą skalę przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków UE – kompleksowej modernizacji energetycznej wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce.

  Szkoła zamieściła na swej stronie stosowny komunikat z tegoż spotkania.

  – Dyrektor CEA przekazał informację o dotychczasowym przebiegu realizacji prac budowlano-instalacyjnych oraz przedstawił harmonogram ich zakończenia. Według przyjętego planu, realny termin powrotu społeczności szkolnej do budynku przy ulicy Grobelnej 6 został określony na lipiec – sierpień 2023 roku, tak aby wznowienie procesu kształcenia w roku szkolnym 2023/2024 w siedzibie szkoły mogło nastąpić od początku września przyszłego roku – czytamy w komunikacie. I dalej: – W toku realizacji prac musiało nastąpić rozszerzenie zakresu ich realizacji o wymianę konstrukcji dachu wraz z poszyciem oraz remont/wymianę stropów na poziomie I i II piętra. Przyczyną rozszerzenia zakresu był zły stan techniczny tych elementów, który, niestety, mógł być potwierdzony dopiero w toku prowadzenia prac termomodernizacyjnych.

  Do końca 2022 roku zostało zaplanowane dokończenie prac związanych z wymianą elementów konstrukcyjnych dachu wraz z jego poszyciem, które zostanie historycznie odtworzone jako z blachy tytanowo-cynkowej oraz zostaną wykonane roboty związane z wymianą stropów na poziomie dwóch kondygnacji. Równolegle będą prowadzone prace związane z osuszeniem i odgrzybieniem ścian. Przez okres pierwszego półrocza 2023 roku będą kontynuowane prace osuszeniowe i odgrzybieniowe oraz prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku.

  Dyrektor Zdzisław Bujanowski zapewnił grono pedagogiczne, że Centrum Edukacji Artystycznej dołoży wszelkich starań, aby złożona deklaracja terminu powrotu do siedziby szkoły została dotrzymana. Tak aby występujące zarówno po stronie dyrekcji i grona pedagogicznego oraz uczniów szkoły niedogodności ustąpiły jak najszybciej.

  Na końcu komunikatu widnieje: Przedstawiciel CEA zaprzeczył informacji, iż planowana jest likwidacja tak zasłużonej i odgrywającej ogromną rolę w życiu lokalnej społeczności jednostki podległej MKiDN.

  Niedowiarki mogą więc odetchnąć z ulgą: nasza szkoła będzie istniała nadal. I nawet doczeka końca remontu, który to przewidywany jest na przełom wakacji 2023 roku.

  – Aby oderwać się choć trochę od smutnej rzeczywistości, postawiliśmy na dystans i pogodę ducha – pisali pabianiccy muzycy PSM przed swoim wiosennym koncertem. – Zabrzmiały utwory pełne dobrej energii, wykonane z pasją i pełne miłości do muzyki. A wszystko po to, by wróciła nadzieja…

  Nadziei i powrotu do zmodernizowanego budynku serdecznie muzykom życzymy!

  Udostępnij