• Sprawcy znęcania się nad świniami w jednej z pabianickich rzeźni usłyszeli wyroki. Czy polskie ubojnie czeka długo wyczekiwana rewolucja?

  Przypomnijmy: w 2021 roku portal OKO.press ujawnił szokujące wyniki śledztwa Fundacji Viva! z pabianickich zakładów mięsnych. Nieprawidłowości nie wyszłyby na jaw, gdyby nie akcja śledcza aktywistów. Udokumentowali drastyczne przypadki rażenia świń prądem w niedozwolone miejsca, kopania, dźgania i uderzania zwierząt prętami, a także wleczenie ich po ziemi łańcuchem zaczepionym o nogę. 

  Prokuratura po rocznym dochodzeniu postawiła zarzuty pięciu mężczyznom, których wina została uznana przez Sąd Rejonowy w Pabianicach w wyroku nakazowym. Zdaniem aktywistów z fundacji Viva! wymierzone kary grzywny są zupełnie nieadekwatne do popełnionych czynów, dlatego postanowili zaskarżyć wyrok. Uważają, że za wyrządzone zwierzętom cierpienie należy się surowsza kara.

   Do takiej sytuacji, jak w Pabianicach, nigdy nie powinno dojść. Gdyby nie determinacja aktywistów, to nigdy byśmy się o niej nie dowiedzieli. A, niestety, przykra rzeczywistość jest taka, że ukrytych nieprawidłowości w kraju jest wiele – komentuje posłanka Paulina Matysiak z Lewicy. – Dlatego w porozumieniu z fundacją Viva! wystosowałam interpelację do resortu rolnictwa, w której pytam, czy w polskich ubojniach pojawi się w końcu obowiązkowy monitoring.

  Jak możemy przeczytać w piśmie posłanki, w 2019 roku pojawił się projekt wprowadzenia obowiązkowego monitoringu w rzeźniach, a także obligatoryjnego przechowywania nagrań przez 3 miesiące, do których dostęp miałyby Inspekcja Weterynaryjna oraz organy ścigania. Niestety, do dziś stosowne przepisy nie zostały wprowadzone w życie, o czym przypominają organizacje działające w obronie zwierząt.

  Pytam ministra, kiedy w końcu możemy spodziewać się obligatoryjnego zakładania kamer w rzeźniach, aby ukrócić haniebne praktyki wobec zwierząt. Domagam się również wyjaśnień, czy przeprowadzane są wnikliwe i niezapowiedziane kontrole – mówi parlamentarzystka.

  Z pełną treścią interpelacji można zapoznać się na stronie internetowej sejmu:

  https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=37394

  Link do artykułu OKO.press: https://oko.press/swinie-razone-pradem-kopane-i-dzgane/

  Udostępnij