• Dzisiaj, 1 grudnia, w Zakładzie Energetyki Cieplnej przy ul. Konstantynowskiej odbył się briefing prasowy, podczas którego pabianickie władze przekazały radosną nowinę. Przyjechał węgiel!

  W środę, 30 listopada, przyjechała do Pabianic pierwsza dostawa węgla zamówionego przez miasto od Polskiej Grupy Górniczej (PGG). To 100 ton w trzech frakcjach: kostka, orzech, ekogroszek. To na razie jedna dziesiąta złożonego zapotrzebowania. Pozostała część zamówienia (926 ton) ma dotrzeć transportem kolejowym w przyszłym tygodniu. Wówczas rozpocznie się sprzedaż.

  Miesiąc temu spotkaliśmy się tutaj w oczekiwaniu na pierwszą dostawę węgla w ramach Rządowego Programu „Tani Węgiel”. Te kupki za naszymi plecami, to trzy razy po 25 ton w gramaturze orzech, kostka i ekogroszek, które dotarły do nas z Polskiej Grupy Górniczej. Dzięki operatywności pana prezesa Mondzielewskiego w przyszłym tygodniu spodziewamy się zdecydowanie większych dostaw. Od poniedziałku, 12 grudnia, chcielibyśmy rozpocząć dystrybucję – powiedział dziś prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Węgiel pochodzi z polskich kopalni. Trafi do składu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Pabianicach, która jest kwalifikowanym dostawcą węgla PGG. Stamtąd na plac Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Konstantynowskiej 62, gdzie będzie punkt składowania i odbioru węgla przez mieszkańców.

  Z mojej strony uprzejma prośba, aby umawianie na odbiór węgla odbywało się w sposób zorganizowany. Aby ten proces dystrybucji przebiegał sprawnie. Musimy mieć świadomość, że potencjalna liczba zainteresowanych do odbioru to minimum tysiąc mieszkańców. Naszym ambitnym celem jest wydanie węgla do końca tego roku. Planujemy robić to od poniedziałku do soboty, w godzinach co najmniej od 8.00 do 16.00, a jeśli będzie potrzeba, to i do 20.00. Prosimy przestrzegać terminów, żeby nie tworzyły się niepotrzebne kolejki – podkreślał Krzysztof Mondzielewski, prezes ZEC. – Odbiór odbywa się na koszt mieszkańca poprzez zorganizowanie sobie transportu. Na stronie ZEC i UM oraz na budynku przy Konstantynowskiej zostanie wywieszona lista potencjalnych podmiotów, które chciałyby taką usługę świadczyć. ZEC nie będzie w tym pośredniczył i organizował takich transportów.

  Od 4 listopada Urząd Miejski przyjął 900 wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego, które są na bieżąco weryfikowane. Największe zapotrzebowanie jest na węgiel typu kostka i groszek.

  Wniosek można złożyć w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim przy ul. św. Jana 4 (referat programów priorytetowych w wydziale inwestycji miejskich, pokój nr 20) lub elektronicznie przez ePuap.

  Od jutra (2 grudnia) UM zacznie powiadamiać mieszkańców o rozpatrzeniu wniosków i możliwości odbioru zawiadomień, na podstawie których będzie można dokonać płatności gotówką w kasie urzędu przy ul. Zamkowej 16 (I piętro) lub przelewem. W przypadku płatności przelewem wnioskodawca ponownie winien udać się do referatu programów priorytetowych przy ul. św. Jana 4 w celu weryfikacji dokonanej wpłaty.

  Cena węgla wyniesie 1.970 zł za tonę bez względu na rodzaj frakcji. ZEC będzie się kontaktować z wnioskodawcami w celu wyznaczenia terminu i godziny odbioru węgla.

  Apelujemy do mieszkańców o jak najszybsze składanie wniosków, żeby zdążyć z zakupem do końca grudnia – mówi Aneta Klimek, rzecznik ratusza.

  Referat jest czynny w poniedziałki, środy, czwartki w godz. 8.00 – 16.00, wtorki w godz. 8.00 – 17.00, piątki w godz. 8.00 – 15.00.

  Udostępnij