• Łódzki Oddział NFZ podpisał pierwsze umowy na realizację programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. W pabianickim szpitalu można bezpłatnie i bez skierowania zbadać jelito grube i obniżyć ryzyko zachorowania na raka.

  Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w kraju. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuc, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w Polsce.

  Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

  Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego? Program jest dla osób w wieku:

  • od 50 do 65 lat
  • lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego.

  Na czym polega badanie? Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:

  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy
  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm
  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów
  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową

  Nie obawiaj się kolonoskopii. Badanie można wykonać w znieczuleniu.

  Kolonoskopia trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Badanie wykonuje się miękką, giętką rurką grubości małego palca (kolonoskop), którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. W tym czasie dokładnie oglądane jest wnętrze jelita grubego. Wprowadzanie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu.

  Program jest bezpłatny. Nie trzeba skierowania. Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

  Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.

  PABIANICKIE CENTRUM MEDYCZNE sp. z o.o. w Pabianicach, ul. Jana Pawła II 68, tel. 42 225-35-00.

  Udostępnij