• Śląska Krajowa Administracja Skarbowa zlikwidowała krajalnię tytoniu znajdującą się na terenie naszego powiatu. Funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 20 ton suszu tytoniowego, ponad 2,7 tony tytoniu do palenia oraz maszyny do cięcia i suszenia tytoniu.

  KAS skontrolowała posesję w powiecie pabianickim. W hali magazynowej i ciężarówce wykryto blisko 20 ton suszu tytoniowego oraz ponad 2,7 tony tytoniu do palenia. Funkcjonariusze zabezpieczyli trzy maszyny do cięcia tytoniu, suszarkę bębnową, osuszacz, kompresory, wagi, telefony komórkowe i dokumenty.

  Nielegalne wyroby miały trafić na lokalne bazary i targowiska. Gdyby trafiły do sprzedaży, straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby 14 mln złotych – informują funkcjonariusze z KAS. – Nielegalnym procederem zajmowało się czterech mężczyzn, w tym dwóch obywateli Bułgarii. W Prokuraturze Rejonowej w Sieradzu usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na wytwarzaniu wyrobów tytoniowych znacznej wartości przy użyciu specjalnych urządzeń oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

  Za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do 3 lat, a także przepadek zabezpieczonego towaru. Dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  Niewykluczone są dalsze zatrzymania. Postępowanie karne skarbowe pozwoli ustalić pozostałych uczestników oraz czas trwania nielegalnego procederu.

  Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Sieradzu.

  foto: KAS

  Udostępnij