• Jeżeli lubimy zimowe wyprawy w góry, a na nartach spędzamy długie godziny, musimy być w pewnym stopniu samowystarczalni. Powinniśmy mieć pod ręką prowiant, apteczkę, sprzęt wspinaczkowy czy elementy niezbędne w trakcie zagrożenia lawinowego. To wszystko trzeba gdzieś zapakować, a w tym pomoże nam plecak narciarski.

  Dlaczego plecak narciarski?

  Plecaki narciarskie w porównaniu do zwykłych plecaków mają szereg udogodnień pozwalających na wygodne przenoszenie ekwipunku i jego wyjmowanie. Sama budowa ma odciążać plecy z nadmiernego ciężaru oraz nie przyczyniać się do ograniczania ruchów jego właściciela. Plecak wykonany specjalnie na sezon zimowy, świetnie sprawdzi się w nieprzewidywalnych mroźnych warunkach. Ponadto zarówno materiał, jak i cechy szczególne takich modeli są przystosowane do potrzeb narciarza.

  Zdarza się jednak, że na stok nie wyjeżdżamy tak często, jakbyśmy chcieli. Wtedy zakup plecaka narciarskiego wydaje nam się zbyteczny. Tym samym zaczynamy poszukiwania uniwersalnego modelu, który sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Jeżeli podejmujemy się takiego zadania, warto rozszerzyć pole wymagań tak, aby wszelkie nasze potrzeby zostały spełnione niezależnie czy wybieramy się w góry, czy na wycieczkę rowerową. Podczas wypadów narciarskich z pewnością przyda nam się taki plecak, który pozwoli na przenoszenie niezbędnego sprzętu, czyli nart, deski lub skitury.

  Czym się kierować przy zakupie?

  Podczas poszukiwań spełniającego nasze oczekiwania plecaka narciarskiego warto kierować się kilkoma istotnymi parametrami. Jednym z nich jest objętość, czyli jego wielkość. Zazwyczaj narciarze wybierają te o pojemności od 24 do 32 litrów. Nie nadaje się on do wymagających i długich wypraw, jednak na stok albo na krótki wypad skiturowy będzie wystarczający. Najważniejsze, aby pomieścił on termos, apteczkę i zapasową bluzę. Jeżeli natomiast interesują nas wyprawy wspinaczkowe, dobrze jest zaopatrzyć się w plecak o pojemności min. 45 litrów.

  Wśród pozostałych cech, które warto wziąć pod uwagę w trakcie zakupów, będzie łatwy dostęp do zawartości. Ograniczona widoczność w trakcie zimowych wietrznych dni oraz niskie temperatury przysparzają wiele kłopotów na stoku w momencie, gdy potrzebujemy wyciągnąć coś szybko z plecaka. W takich sytuacjach niezbędna jest skuteczna organizacja i łatwy dostęp do określonych elementów wyposażenia. Warto zwrócić również uwagę na praktyczność wszytych zamków, gdyż obsługa niektórych typów może być trudna ze względu na noszenie grubych rękawic.

  Plecak narciarski a plecak skiturowy

  Plecak skiturowy to odrębna kategoria należąca do plecaków narciarskich. W przypadku narciarzy na stokach lepsze będą mniejsze wersje, gdyż trasy zazwyczaj nie wymagają większego wyposażenia oraz nie są na tyle ekstremalne, aby był potrzebny sprzęt wspinaczkowy. Jedyne, co może okazać się przydatne, jest oczywiście wygodne mocowanie na narty. Plecaki skiturowe z reguły są natomiast większe, aby pomieścić więcej ekwipunku.

  Udostępnij