• Ceny ryb, kawy, warzyw, mięsa poszybowały w górę. Mąka jest prawie dwa razy droższa. Tak samo masło. To będą gigantycznie drogie święta. Takiej drożyzny, jaką mamy dziś, Polacy jeszcze nie widzieli.

  – Rząd zafundował Polakom na najbliższe święta najwyższe ceny żywności, najwyższe ceny surowców energetycznych, najwyższe ceny paliwa i najwyższe w ostatnich latach raty kredytów – mówi Dawid Zakrzewski.

  W czwartek przed supermarketem Kaufland stanęli członkowie Platformy Obywatelskiej. To był protest i podsumowanie nie najlepszej sytuacji gospodarczej w kraju.

  Przygotowanie potraw na świąteczny stół będzie o wiele droższe w te święta, niż w zeszłym roku – uważa Joanna Kupś. – Zwłaszcza starsze osoby z przerażeniem patrzą, jak topnieją im emerytury. Każda wizyta w sklepie to kolejny szok cenowy.

  W tym roku upieczenie tradycyjnego sernika może kosztować ponad 40 zł. Ceny karpia poszybowały w górę i nierzadko sięgają 80 zł za kilogram. Nawet choinki zdrożały dwukrotnie. O prezentach w wielu rodzinach mówi się, że jeśli już będą, to symboliczne. Rządowy Mikołaj przyniósł w tym roku ekonomiczną rózgę.

  – Szkoda, że wręczy ją wszystkim Polakom, a nie jedynie rządzącym, którzy odpowiadają za taki stan rzeczy – mówi Grzegorz Rechciński.

  Ale na świętach problemy ekonomiczne Polaków się nie kończą. Płacimy niemal dwukrotnie wyższe raty kredytów. Ceny żywności rosną z tygodnia na tydzień. Opłaty za mieszkanie i ogrzewanie są wyższe od tych sprzed roku o około 150-200 zł. Ceny prądu i gazu też podskoczyły. Paliwo wciąż rośnie. Zamykają się kolejne restauracje, bary i sklepy. Piekarze boją się, że w przyszłym roku znów będą musieli podnosić ceny pieczywa, choć w 2022 wzrosły średnio o 50 procent. Coraz więcej osób jest bez pracy, bo firmy, ratując się przed bankructwem, obniżają zatrudnienie.

  Nie patrzymy z optymizmem na nadejście nowego roku. Według badań prawie 55 procent Polaków jest przekonanych, że ich sytuacja ekonomiczna w 2023 roku ulegnie dalszemu pogorszeniu – dodaje Gabriel Grzejszczak, radny miejski.

  Rządowy Mikołaj PiS nie przynosi dobrych wieści. Zabrał nam radość ze świętowania w Boże Narodzenie. Tegoroczna Wigilia dla wielu z nas będzie miała gorzki posmak – twierdzą działacze PO.

  Udostępnij