• Dziś, 19 grudnia, o godz. 18.00 w Willi Mojżesza Żarskiego przy ul. Sejmowej 2 odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego dotyczące pabianickiej ludności żydowskiej.

  W panelu dyskusyjnym weźmie dziś udział dr Lidia Zessin-Jurek (pabianiczanka koncentrująca się na tematyce pamięci o Holokauście i Gułagu oraz historii ucieczek ludności na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej), dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski oraz członkowie Pabianickiego Sztetla.

  Zaproszeni goście opowiedzą, jak wojenne losy pabianickich Żydów losy były różnorodne. Dr Zessin-Jurek powie m.in. o pabianiczanach, którzy schronienia przed nadciągającą Zagładą szukali w Związku Radzieckim.

  Spotkanie odbędzie się w drugim dniu Chanuki, dlatego po panelu dyskusyjnym porozmawiamy także o genezie i znaczeniu tego święta, zapalimy chanukowe świece i spróbujemy tradycyjnych świątecznych smakołyków – dodają organizatorzy.

  Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/722060902684405/?ref=newsfeed

  Zadanie pn. „Przywróćmy pamięć – 80 rocznica likwidacji pabianickiego getta” finansowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus” na rok 2022.

  Udostępnij