• Klub ASW NELSON pojawił się na sportowej arenie miasta w 2021 roku. Inicjatorami byli Mariusz Łechtański, Waldemar Sawosz, Bogusław Bandzierz, Paweł Triemer i Jacek Mikołajewski. W założeniu klubu pomogli Justyna Łechtańska i Maciej Sawosz.

  Klub uzyskał rejestrację w starostwie powiatowym 2 sierpnia 2021r. Zalążkiem stała się kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzików, która odeszła z PTC razem z trenerem Mariuszem Łechtańskim. Po wielu perturbacjach trenerzy i działacze NELSONA znaleźli – dzięki uprzejmości dyrektora SP 15 Grzegorza Hankego – miejsce do treningów zapasów i sumo (teraz jeszcze ju-jitsu) w hali sportowej przy ul. Orlej 1.

  Regularne treningi ruszyły już we wrześniu. Najpierw na powietrzu na obiektach MOSiR-u, a następnie na wypożyczonych matach z Piotrkowa Trybunalskiego i Zgierza (rywale z maty i tym razem nie zawiedli).

  – Klub, można powiedzieć, powstał z niczego i musieliśmy żmudnie gromadzić i zakupić sprzęt, podjąć wszelakie działania organizacyjne, jak ubezpieczenia, umowy, zgłoszenia i wykupienie licencji polskich związków sportowych itp. W kwestiach finansowych pomogło nam kilka firm, bez których nie moglibyśmy wystartować, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi trener Waldemar Sawosz.

  Jeszcze w czasie pandemii COVID-19 w grudniu 2021 roku na Otwartych Mistrzostwach Województwa Młodzików w zapasach klasycznych zawodnicy NELSONA zwyciężyli w punktacji drużynowej – co było największą niespodzianką roku naszego województwa w opinii prezesa Łódzkiego Związku Zapaśniczego Mirosława Pikierskiego.

  W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Dębicy w 2021r. Tomasz Olejniczak i Milan Fuks zdobyli brązowe medale, a w sumo Tomasz zdobył złoto i Milan – brąz. W 2022r. dwaj zawodnicy wywalczyli udział w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży: Adam Cichała i Jakub Korona, który w wadze do 45 kg zajął wysokie V miejsce.

  Zawodnicy tego klubu brali też udział w wielu turniejach ogólnopolskich, a w obsadzie międzynarodowej w memoriale Bajorka w Krakowie srebrny medal wywalczył Tomasz Olejniczak. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w sumo ASW NELSON zdobył III miejsce drużynowo, a indywidualnie złoto Tomasz Olejniczak i Milan Fuks, srebro Dominik Dróżdż i Kacper Siuta oraz brąz Bartosz Gołaszewski.

  – We wrześniu nasi zawodnicy walczyli na Mistrzostwach Polski Młodzików w sumo w Łodzi, gdzie na najwyższym podium stanął Tomasz Olejniczak, a Mieszko Makowski zdobył brązowy medal. Olejniczak został powołany do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Estonii – mówi z dumą Sawosz.

  Następnie w ramach przygotowań do Mistrzostw Polski młodzików w zapasach zawodnicy Nelsona brali udział w wielu prestiżowych i silnie obsadzonych turniejach, jak Puchar Polski kadetów w Radomiu czy memoriał im. Jana Czai w Katowicach (złoto Tomasza Olejniczaka, srebro Dawida Hofmana oraz Bartosza Gołaszewskiego). Po drodze były międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików w zapasach w Staszowie, gdzie złoto wywalczył Olejniczak, a brąz Gołaszewski. Na ostatnim sprawdzianie przed Mistrzostwami Polski w memoriale im. Bajorka w Krakowie ponownie na najwyższym stopniu podium stanął Tomasz Olejniczak, a brąz wywalczył Mieszko Makowski. Dodatkowo Tomek został wybrany najlepszym młodzikiem turnieju.

  Na MP młodzików w Janowie Lubelskim klub wystawił aż sześciu zawodników, z których Olejniczak w wadze do 68 kg zdobył brązowy medal. To pierwszy, historyczny medal MP w zapasach dla Nelsona.
  W końcówce roku zawodnicy walczyli jeszcze na mistrzostwach województwa łódzkiego w zapasach w Bełchatowie, gdzie aż trzech zawodników wygrało w swoich kategoriach. Byli to: Mieszko Makowski, Fabian Majchrzak i Tomasz Olejniczak. Srebrny był Dawid Hofman, a brąz dołożyli Wiktor Wiąckiewicz i Bartosz Gołaszewski. Drużynowo ekipa Nelsona była trzecia.

  Bardzo cieszy rosnąca w siłę grupa wiekowa dzieci trenera Bogusława Bandzierza, którego podopieczni na sprawdzianie w Wierzbicy zdobyli aż siedem medali, w tym dwa złote (Lena Binek i Krzysztof Kazimierczak), trzy srebrne (Jan Madej, Stanisław Wiąckiewicz i Piotr Kuchler) oraz trzy brązowe (Konstanty Krotowski, Jakub Antczak i Antoni Gołaszewski).

  – Postawa naszej młodzieży pozwala nam z pewnym spokojem i optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi prezes klubu Mariusz Łechtański. – W krótkim czasie dzięki wspólnej wizji, pracy i pasji stworzyliśmy klub z prawdziwego zdarzenia. Bierzemy udział we wszystkich istotnych zawodach sportowych, na których zaczynamy powoli odnosić pierwsze sukcesy. Zorganizowaliśmy i ciągle rozwijamy bazę sprzętową. Zawodnicy mają nowe, markowe trykoty i dresy, a w bliskiej perspektywie jest zakup koszulek klubowych. Byliśmy na pełnym atrakcji obozie sportowym w Chmielnie, nieopodal Kartuz, do którego otrzymaliśmy dofinansowanie dzięki wiedzy, determinacji i pracy społecznej trenera Waldemara Sawosza. Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy w nas uwierzyli. Przede wszystkim zawodnikom i ich rodzicom, władzom miasta i powiatu pabianickiego, lokalnej prasie, a także sponsorom i partnerom, a w szczególności firmie Wielopolanka Romana Dawidowskiego, Dealer Kawasaki Tłokiński Tomasza Tłokińskiego, Kawiks Karola Chachulskiego, AKE Andrzeja Tomaszewskiego i Krzysztofa Wilka oraz firmie Saw-Bud Andrzeja i Adriana Wróbla. Dziękujemy również naszym rodzinom i bliskim za wsparcie i wyrozumiałość. Wspólnie udowodniliśmy, że klub tworzą ludzie, a nie miejsce. Życzcie nam szczęścia, wytrwałości i dalszych sukcesów sportowych i organizacyjnych w przyszłych latach. A my, korzystając z okazji, z całego serca życzymy wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2023 roku.

  Akademia Sztuk Walki NELSON zaprasza chłopców i dziewczynki w wieku od 6. do 12. roku życia na wspólne treningi zapaśnicze do sali przy ul. Orlej 1. Więcej informacji na profilu facebookowym klubu: Zapasy ASW Nelson Pabianice oraz u trenerów: Mariusz Łechtański 792-016-788, Bogusław Bandzierz 504-985-677, Waldemar Sawosz 607-450-059.

  Udostępnij