• Klub Turystyki Pieszej „Aaron”, działający przy Oddziale PTTK Pabianice, obchodzi 25-lecie powstania. Setki rajdów, wycieczek i spotkań podróżniczych dały uczestnikom radość wędrowania oraz poznawania okolic Pabianic i… całego świata.

  Spotkanie założycielskie klubu odbyło się na zebraniu PTTK 15 października 1997 roku. Inicjatorami jego reaktywowania byli Anna Teodorczyk i Zygmunt Szmidt, ówczesni prezesi Zarządu Oddziału. Na zebraniu obecni byli także doświadczeni działacze turystyki pieszej: Tadeusz Piekarek i Teresa Anders. Po podjęciu uchwały o wznowieniu działalności ukonstytuował się tymczasowy zarząd. Jego skład przedstawiał się następująco: Aleksander Duda – prezes, Jolanta Łacwik-Becht – wiceprezes, Małgorzata Sadowska – skarbnik, Ewa Marczewska – sekretarz.

  – Głównym celem działalności klubu jest poznawanie okolic Pabianic poprzez rajdy, Polski poprzez wycieczki, a świata dzięki spotkaniom podróżniczym – mówi prezes Aleksander Duda.

  10 stycznia 2001r. wybrano nowy zarząd w składzie: Aleksander Duda – prezes, Kamil Lisiewicz – wiceprezes, Andrzej Rogala – sekretarz, Maria Wilczek – skarbnik, Anna Sochalska – kronikarz i Teresa Anders.

  Sztandarowa impreza

  Rajdy „Gwiazdkowe” z Mikołajem od początku działalności klubu stały się jego sztandarową imprezą. Każdego roku uczestniczy w nim od 400 do 800 piechurów. Wędrówki kończyły się w gościnnych salach strażaków OSP i Kół Gospodyń Wiejskich w Rydzynach, Czyżeminku, Chechle.

  Zakończenie tegorocznego 25. rajdu „Gwiazdkowego” odbyło się 10 grudnia 2022r. w Bychlewie. Uczestniczyło w nim prawie 500 miłośników wędrowania. Tegoroczny jubileuszowy rajd został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

  – Muszę w tym miejscu podziękować serdecznie komandorom Włodzimierzowi Stankowi i Ilonie Pasińskiej (SP 16), wójtowi Marcinowi Wieczorkowi (gmina Pabianice) i Joannie Nowak (Urwisowo) oraz dziesiątkom przyjaciół za lata współpracy przy organizacji tych rajdów – powiedział prezes.

  Rajdowe odznaki od 20 lat projektuje Sławomir Łuczyński, pabianicki rysownik, karykaturzysta i ilustrator.

  Wędrówki po okolicy

  W czasie ferii zimowych wielką popularnością cieszyły się rajdy „Karnawałowe” organizowane wraz z Młodzieżowym Domem Kultury i SP w Chechle (komandor Grażyna Wójcik). Przez wiele lat dzieci uczestniczyły również w rajdach „Spółdzielczych” organizowanych z Osiedlowym Domem Kultury PSM z ul. Łaskiej (komandor Grażyna Rotek).

  Wiosną piechurzy od kilkunastu już lat uczestniczą w rajdach „Kamyka”. Współorganizatorami tej turystycznej imprezy są Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze im. Aleksandra Kamińskiego w Porszewicach oraz Gmina Pabianice.

  – Naszym celem jest uczczenie Aleksandra Kamińskiego, żołnierza Armii Krajowej i Szarych Szeregów, także harcmistrza, a zarazem patrona placówki – mówią Andrzej Rogala, Mariusz Zawadzki i Arkadiusz Janicz, komandorzy rajdu.

  Nowe rajdy i obozy

  W następnych kadencjach do zarządu klubu „Aaron” dołączyli: Krzysztof Piekielniak, Tomasz Madaliński, Aleksandra Biesaga, Agnieszka Sudra-Biernacka, Aneta Piechowska, Bożenna Golczyk. W ofercie dla piechurów pojawiły się wtedy rajdy: „Szlakami Powiatu Pabianickiego” i „Bitwy o Pabianice 1939r.” we współpracy z Kołem Krajoznawczym, „Burego Misia” z Warsztatem Terapii Zajęciowej, „Topienie Marzanny”, „Jesienne” czy „Dla dziadków i wnucząt”.

  Latem działacze nie odpoczywali, organizując obozy krajoznawcze w Karkonoszach, Górach Stołowych i Pieninach – wylicza prezes Duda.

  W ostatnich latach doszły następujące rajdy: „Wędruj z PTTK”, „Na powitanie wakacji”, „O zmierzchu”.

  Podczas uroczystych spotkań członkowie „Aarona” wspominają tych działaczy klubu, którzy już odeszli: śp. Jana Stanisławskiego, Edwarda Jabłońskiego, Urszulę Zmysłowską, Tadeusza Piekarka, Marię Wilczek, Ewę Pocztę i Włodzimierza Bechta.

  48. zlot

  Największym wydarzeniem w historii klubu była organizacja 48. Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Pieszej PTTK w Pabianicach i Łodzi w roku 2005. Komandorem był Edward Jabłoński z Łodzi, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK oraz wieloletni przyjaciel klubu, wicekomandorem Aleksander Duda. W czasie zlotu Honorowego Przodownika TP otrzymał Tadeusz Piekarek z pabianickiego klubu.

  – To było prawdziwe święto piechurów, którzy przyjechali do naszego miasta z całej Polski  -wspomina Anna Teodorczyk, Honorowy Członek PTTK.

  Piechurzy w parkach

  Po wielu latach „Aaron” wrócił do organizacji wycieczek autokarowo-pieszych „Poznajemy parki krajobrazowe”. Piechurzy zwiedzali i wędrowali po Spalskim i Załęczańskim Parku Krajobrazowym. W Przedborskim Parku Krajobrazowym uczestnicy wyruszyli na Fajną Rybę (347 m), która jest najwyższym naturalnym wzniesieniem województwa łódzkiego. W planach Aaron ma następne wyprawy.

  Klub w klubie

  Ciekawą inicjatywą, która jak się okazało zyskuje nadal na popularności, stały się spotkania z cyklu „Klub Podróżnika PTTK”. Pomysłodawcami i organizatorami byli Aleksander Duda i Kamil Lisiewicz.

  Jedenaście lat temu Zygmunt Szmidt opowiedział na pierwszym spotkaniu w oddziale PTTK o swej wyprawie w Himalaje. Następne prezentacje odbywały się w pracowni geograficznej w I Liceum Ogólnokształcącym. Robert Lewera mówił wtedy o wejściu na Aconcaguę (6962 m) w Ameryce Południowej, a Ewa Marczewska o Indiach. Klub swoje spotkania miał również w Gimnazjum nr 2, gdzie Mariusz Łaniewski przybliżył wiedzę o Tanzanii, a Robert Simura i Robert Zybert z przyjaciółmi opowiedzieli o Araracie. Oprócz wymienionych w klubie najczęściej występowały: Sylwia Stankiewicz (9 prezentacji), Aldona Militowska i Dorota Fibiger (po 6).

  Od 5 listopada 2013 roku spotkania przeniosły się, już na stałe, do Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej przy św. Jana 10. 2 września tego roku Klub Podróżnika PTTK uroczyście obchodził tam 150. spotkanie.

  – Dziękujemy za długoletnią pracę na rzecz osób spragnionych interesujących wojaży oraz nietuzinkowych podróżników inspirujących innych do wypraw – mówiła Marzena Litman, dyrektor MBP.

  Do podziękowań dołączyli też prezesi oddziału PTTK Pabianice Sławomir Szczesio i Jadwiga Kędzierska.

  Niektóre spotkania podróżnicze zostały sfilmowane i można obejrzeć je w lokalnej telewizji ProMok.

  Podsumowanie

  We wszystkich imprezach pieszych uczestniczyło prawie 35 tysięcy turystów, najwięcej, bo 2600 uczestników, odnotowano w 2000 roku. Piechurzy przeszli na szlakach wokół Pabianic około 2000 kilometrów, zdobywając przeszło 500 Odznak Turystyki Pieszej PTTK.

  – Działalność nasza była możliwa dzięki wydatnej pomocy wielu instytucji i przyjaciół – podsumował prezes Aleksander Duda. – Ale największą satysfakcję klub pieszy Aaron ma wtedy, gdy uczestnicy wracają z imprez turystycznych zmęczeni, ale… zadowoleni i uśmiechnięci.

  Klubowi z okazji srebrnego jubileuszu należy życzyć wytrwania do kolejnego, a także samych przyjaciół i hojnych sponsorów.

  foto: klub

  Udostępnij