• W czwartek, 12 stycznia, w muzeum zostanie otwarta nowa wystawa czasowa pt. „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”.

  Jest to wystawa wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, na której można zobaczyć 200 zabytków pochodzących z okresu od XIII do XX wieku.

  – Zapraszamy do obejrzenia między innymi akcesoriów kosmetycznych, grzebieni, szczoteczek do zębów, okularów, narzędzi chirurgicznych, strzykawek, pojemników aptekarskich, fajek do tytoniu, nocników, elementów dawnej infrastruktury wodociągowej – mówi muzealniczka Justyna Ruszkiewicz.

  Zwiedzający dowiedzą się, jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan, skąd czerpano wodę pitną, jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej, a także gdzie powstawały szpitale i apteki.

  Badania antropologiczne dowiodły, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Przebadano m.in. szkielet odkryty w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku, który należał do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.

  Ekspozycja opisuje także Wasserkunst, czyli kunszt wodny, który funkcjonował w Gdańsku od 1536r. To wysoko wydajne, zaawansowane technicznie urządzenie jako jedno z pierwszych w Europie było wyposażone w pompy tłokowe; pisano o nim w XVII-wiecznych podręcznikach do mechaniki.

  – Wystawę uzupełnia 14-minutowy film animowany pokazujący dawne lecznictwo, w tym rekonstrukcje zabiegów chirurgicznych, takich jak amputacja kończyny lub trepanacja czaszki, a także rozwój gdańskich szpitali oraz straszliwe zarazy nawiedzające miasto – dodaje Ruszkiewicz.

  Otwarcie wystawy 12 stycznia o godz. 12.00 na parterze dworu (Stary Rynek 1).

  Wystawa czynna do 26.08.2023r.

  Udostępnij