• 3 stycznia czterdzieścioro uczniów pabianickich szkół średnich sprawdziło swoją wiedzę w konkursie o Unii Europejskiej. Poza nagrodami dla pierwszych trzech miejsc, grupa ośmiorga laureatów uczestniczyła w wycieczce do sejmu i senatu.

  Po parlamencie naszych uczniów oprowadzał Gracjan A. Majewski, lider pabianickiego stowarzyszenia „Pracownia Pomysłów”, czyli organizatora konkursu.

  Nasza wycieczka nie była nudnym zwiedzaniem marmurowych kolumn i posadzek. Zobaczyliśmy podziemne korytarze i magazyny, salę plenarną sejmu i senatu, dom poselski i wiele innych miejsc. Była nawet okazja zasiąść w fotelu marszałka senatu. Zjedliśmy także obiad w kultowej „Sejmowej” – mówi Majewski.

  Uczniowie spotkali się również z parlamentarzystami z naszego regionu. Po senacie oprowadził pabianiczan senator Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości i były prezes NIK. W sejmie grupa spotkała się z posłem Dariuszem Jońskim, byłym wiceprezydentem Łodzi. Opowiadali oni o mniej oczywistych stronach sprawowania mandatu posła i senatora.

  Wycieczka była bardzo ciekawa. Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy na temat naszego parlamentu. Była możliwość poznania i rozmowy z bardzo ważnymi osobami, które tam pracują. Mam nadzieję, że będę miała możliwość jeszcze kiedyś tam wrócić – relacjonuje Karolina Boczkiewicz.

  Laureaci konkursu uczestniczyli także w wykładzie głównego specjalisty przy Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP, dr hab. Magdaleny Słok-Wódkowskiej. Opowiedziała ona o uprawnieniach parlamentów narodowych Państw Członkowskich UE względem organów Unii.

  Bardzo interesujący był wykład o działaniu Unii Europejskiej, z którego dowiedziałem się o wielu interesujących zasadach panujących w Unii – mówi nam Kacper Łaguniak.

  Co się najbardziej podobało naszym uczniom?

  Spotkanie z panem senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim – ocenia Mikołaj Cukrzyński.

  Udostępnij