• Ludzie kochają zwierzęta. Opiekują się nimi i przejmują ich losem. Okazuje się jednak, że nie wszyscy.

  Polaków nie stać na leczenie i utrzymanie zwierząt. Coraz częściej oddają je do schronisk – alarmuje serwis Pomagam.pl. Inflacja i kryzys ekonomiczny dają o sobie znać. Koszty leczenia i utrzymania drastycznie wzrosły, przez co właściciele czworonogów coraz częściej decydują się na bardzo radykalne kroki. Zwierzęta trafiają do schronisk, które zaczynają pękać w szwach.

  W Łódzkim Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami na przykład sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna.

  – Każdego dnia nasi inspektorzy i wolontariusze niosą pomoc niechcianym i skrzywdzonym zwierzętom z interwencji. Nasza siedziba jest otwarta na potrzebujących, każdego dnia udzielamy pomocy w sfinansowaniu leczenia dla ubogich właścicieli zwierząt oraz wydajemy karmę karmicielom wolno żyjących kotów – napisali przedstawiciele Towarzystwa na stronie swojej zbiórki w serwisie Pomagam.pl

  W schroniskach gołym okiem widać, że społeczeństwo biednieje. Porzuconych zwierząt przybywa, a liczba adopcji maleje. Obecna dramatyczna sytuacja to również pokłosie pandemii, podczas której mnóstwo osób przygarnęło zwierzęta pod swój dach. Wielu właścicieli nie ma już możliwości pracy zdalnej. Do tego dochodzi wzrost kosztów opieki weterynaryjnej, karmy, szczepień czy leczenia. To odbija się na zwierzętach.

  A jak sytuacja wygląda w pabianickim Schronisku dla zwierząt?

  – Porównując dane z 2021 i 2022 roku, stwierdzam, że rok miniony był „lepszym”, bo mniej psów pozostawało w schronisku i było więcej adopcji – mówi Anna Kusiak, kierowniczka schroniska.

  Od początku roku do dziś (12 stycznia 2023r.) do schroniska przy ulicy Partyzanckiej trafiło 12 psów, z czego 7 zostało odebranych.

  Natomiast w styczniu 2022 roku trafiło do nas 15 psów, z czego 10 zostało odebranych – dodała kierowniczka. – Reasumując, moim zdaniem, na przykładzie naszego schroniska trudno powiedzieć, czy kryzys wpłynął na ilość porzucanych psów.

  Oddanie zwierzaka do schroniska nie musi być jednak ostatecznością. Coraz więcej osób decyduje się założyć zbiórkę na leczenie lub utrzymanie swojego czworonoga. Zbiórki zakładają również schroniska, których sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Na Pomagam.pl widzimy coraz więcej zbiórek zakładanych przez schroniska lub właścicieli zwierząt. Bardzo wiele z nich odnosi sukces.

  foto: schronisko

  Więcej adopcji to miód na serce kierownik Anny Kusiak…

  Dane z naszego schroniska

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *