• We wtorek, 17 stycznia, na uroczystej gali  wręczone zostały Paszporty „Polityki”. W kategorii literatura nagrodę przekazał ubiegłoroczny laureat – pabianiczanin Łukasz Barys.

    Na uroczystej, jubileuszowej gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej już po raz 30. wręczone zostały Paszporty „Polityki” dla wybitnych młodych twórców i artystów. Kapituła Paszportów przyznała nagrody w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Z okazji 30-lecia „Paszportów” wręczono także trzy tytuły kreatorów kultury.

    W tym roku kategorię literatura wygrał Grzegorz Piątek, architekt i pisarz, autor „Gdyni obiecanej. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, w której mierzy się z mitem „miasta z morza i marzeń”. „Paszport” wręczył mu 26-letni pisarz i poeta z Pabianic, ubiegłoroczny laureat Łukasz Barys.

    Przypomnijmy, że młody pabianiczanin wyróżniony został w ubiegłym roku za „znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie, niesprawiedliwości, a także o mieście od strony kości”, czyli za swoją debiutancką powieść pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”. Konkurował z Grzegorzem Uzdańskim i Elżbietą Łapczyńską.

    foto: Teodor Klepczyński/POLITYKA

    Udostępnij