• Miejska Biblioteka Publiczna poleca lektury na ferie zimowe.

  „Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki” – napisał w 2011 roku w powieści „Dallas’63” Stephen King. Możemy podpisywać się pod tym szczególnie w długie zimowe wieczory, a w przypadku dzieci i młodzieży – w czasie trwających właśnie ferii.

  Obecnie bardzo popularne stają się te książki, których treść i problematykę poznajemy… inną drogą. Młodzi ludzie sięgają po dany tytuł dopiero wtedy, gdy obejrzą serial nakręcony na jego podstawie. Jednym z takich jest „Firefly lane” Kristin Hannah. Jest to opowieść o dość znanym „standardzie” przyjaźni – dziewczyny o charakterze przysłowiowej „szarej myszki” oraz drugiej, tej przebojowej. W formie książki czy też na małym ekranie to opowieść, w której wiele młodych osób może w jakiś sposób odnaleźć siebie, podobieństwo do własnych relacji z przyjaciółmi.

  A jak jest z wiernością przekazu książki przenoszonego na mały ekran? Jak podkreśla Piotr Brzeziński, kierownik działu gromadzenia, opracowania i udostępniania w MBP,  w przypadku znanej fantastyki bywa ona fragmentaryczna.

  – W przypadku serialu „Ród Smoka”, na podstawie książki George’a R.R. Martina „Ogień i krew”, można zauważyć, że kolejne odcinki wiernie oddają tematykę powieści, choć pewne wątki są pomijane. Sprawia to, że przekaz staje się fragmentaryczny. Serial ukazuje jedynie pewien wycinek wykreowanej fabuły – przyznał Brzeziński.

  Niektóre produkcje to natomiast „drugie życie” dla wątków i bohaterów literackich. Tak też się stało z popularnym „Wiedźminem” Andrzeja Sapkowskiego.

  – Duże znaczenia ma tutaj, mimo wyłącznie luźnych nawiązań do fabuły książki, obsada zaangażowana w realizację serialu. W postać Geralta wciela się Henry Cavill, aktor znany również z kultowej roli Supermana, dzięki czemu film stał się jeszcze bardziej popularny. Obecnie czekamy na trzeci sezon serialu – mówił bibliotekarz.   

  Bez echa nie mogła przejść również klasyczna „Opowieść podręcznej” Margaret Artwood. Kanał HBO kontynuuje realizację serialu na podstawie tej książki. Produkcja, jak przyznał pabianicki znawca literatury, cieszy się dużą popularnością. Niestety, aktualność poruszanej zarówno w książce, jak i serialu problematyki stała się niepokojąco aktualna.

  Na uwagę zasługuje również, bardzo popularny dziś „Gambit królowej”, wyreżyserowany na podstawie książki Waltera Tevisa, ale także utrzymany w konwencji cyberpunku „Modyfikowany węgiel” na podstawie powieści Richarda Morgana. Jako seriale zyskały one wysokie oceny.

  Mamy nadzieję, że pabianiczanie znajdą coś dla siebie spośród wymienionych propozycji. Miłej lektury!

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *