• Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania on-line wystawy „Zaszachowane Łódzkie. Od Akiby Rubinsteina i Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej do współczesności”.

  Początków Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej należy doszukiwać się u schyłku 1897 roku, gdy sympatycy tej gry rozpoczęli jej uprawianie w nieistniejących już dziś cukierniach, w których przeznaczano dla nich specjalny „pokój na szachy”. Akiba Rubinstein i Henryk Salwe grywali na piętrze słynnej cukierni Aleksandra Roszkowskiego przy ulicy Piotrkowskiej 76.

  Pełna fabryk włókienniczych Łódź była bardzo prężnym ośrodkiem i cieszyła się wysoką rangą na szachowej mapie kraju. W 1903 roku staraniem grupy lokalnych mistrzów szachowych powstało Łódzkie Towarzystwo Zwolenników Gry Szachowej. Jeszcze w tym samym roku został rozegrany pierwszy turniej o mistrzostwo Łodzi, w którym brało udział dwudziestu najlepszych ówczesnych szachistów łódzkich. Pierwszym mistrzem Łodzi został Chaim Janowski.

  Towarzystwo było również organizatorem w 1922 roku pierwszego meczu Łódź-Warszawa, turnieju przedolimpijskiego, w 1927 drugiego turnieju o mistrzostwo Polski oraz w 1935 pierwszego w Polsce turnieju międzynarodowego. Wraz z wybuchem II wojny światowej towarzystwo zakończyło działalność.

  Link do wystawy: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2022-akiba/

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *