• Dzisiaj, o godz. 11.00, pod ratuszem pojawiła się Małgorzata Rozenek-Majdan. To w związku ze zbiórką podpisów w sprawie finansowania in vitro.

  Od kilku tygodni w różnych częściach miasta i powiatu działacze Koalicji Obywatelskiej intensywnie zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o publicznym finansowaniu in vitro. Akcja pod hasłem „In vitro to ludzie” cieszy się sporym zainteresowaniem, a listy obywateli popierających projekt „Tak dla in vitro” systematycznie się zapełniają. W całej Polsce zebrano już ponad 100 tys. podpisów.

  Przed południem przed Urzędem Miejskim odbyła się konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej w sprawie inicjatywy finansowania in vitro z budżetu państwa. Na briefing przybyła ambasadorka zbiórki podpisów i wiceprzewodnicząca komitetu inicjatywy ustawodawczej Małgorzata Rozenek-Majdan.

  Przy ratuszu zgromadzili się także m.in.: starosta Krzysztof Habura, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Rąkowski, przedstawicielka kliniki leczenia niepłodności Gameta Aleksandra Piekarska, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek czy poseł Cezary Grabarczyk.

  Miejsce spotkania było nieprzypadkowe. Powiat pabianicki jest bowiem jedynym powiatem w województwie łódzkim, który realizuje program in vitro z własnych pieniędzy.

  Cieszę się, że możemy tutaj, w Pabianicach, dzisiaj się spotkać – zaczęła Małgorzata RozenekMajdan. – Był taki czas w Polsce w 2013-2016, gdy byliśmy w czołówce światowej, jeśli chodzi o leczenie niepłodności. To było dzięki temu, że Narodowy Program Prokreacji wspierał finansowanie i leczenie niepłodności między innymi metodą in vitro. Patrząc na to, jak wygląda demografia, musimy zrobić wszystko, by nakłonić rządzących do powrotu do refundacji ze szczebla centralnego. To nie powinna być rola samorządów. Jeździmy po całym kraju, zbieramy podpisy. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli ogłosić, jak wielkim poparciem społecznym ten projekt ustawy się cieszy. Liczę, że tak, jak w Pabianicach, będzie w całej Polsce.

  Program dla mieszkańców powiatu pabianickiego realizowany jest przez klinikę Gameta Łódź. Niepłodne pary muszą spełnić pewne kryteria, m.in. wiek kobiety 20-40 lat czy pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim.

  Powiat pabianicki był jednym z pierwszych powiatów na terenie naszego kraju, który wprowadził program in vitro. Realizujemy go od 2019 roku wspólnie z kliniką Gameta i we współpracy z Miastem Łódź. Przeznaczyliśmy na niego 750 tysięcy złotych. To program pięcioletni, który kończy się w tym roku, ale planujemy go przedłużyć na kolejne lata. Corocznie obejmujemy nim 25 par. W wyniku dotychczasowej działalności urodziło się 34 dzieci. Kilkanaście mam jest przy nadziei, więc tych dzieciaczków urodzi się nam jeszcze więcej – powiedział starosta Krzysztof Habura.

  Poseł Cezary Grabarczyk dodał: – Podpisy pod tym projektem obywatelskim to przejaw prawdziwej, ludzkiej solidarności, za którą dziękujemy. W samym regionie łódzkim mamy już ponad 17 tysięcy podpisów. In vitro to życie. In vitro to ludzie. Tak dla in vitro!

  Po konferencji prasowej działacze zbierali wśród przechodniów podpisy pod projektem.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *