• W siedzibie LUMILEDS POLAND w Pabianicach odbyła się uroczystość odznaczenia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK działającego w tym zakładzie. Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża II stopnia powędrowała do krwiodawców.

  Klub ten należy do najstarszych Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach. Działalność rozpoczął blisko 50 lat temu, w 1975 roku, kiedy zakłady nosiły nazwę Fabryka Żarówek POLAM. W czasie gospodarczej transformacji zaprzestano działalności klubowej, ale znaleźli się ludzie na czele z Włodzimierzem Odrowskim (do dziś pełni funkcję prezesa), którzy w 2008 roku reaktywowali klub. Zakład zmieniał nazwy (od Polam poprzez PHILIPS LIGHTING SA aż do obecnej LUMILEDS POLAND SA), a krwiodawcy z zakładu cały czas oddawali krew.

  Od początku oddali ponad 1.620 litrów tego bezcennego leku. Na terenie zakładu zorganizowano kilkadziesiąt akcji honorowego oddawania krwi, a wielu członków klubu za honorowe oddawanie krwi oraz działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa było wyróżnianych i odznaczanych odznakami PCK i odznaczeniami państwowymi. W swoich szeregach klub posiada trzech kawalerów „Kryształowego Serca”.

  – Działalność Klubu nie byłaby tak efektywna, gdyby nie wspierało go kierownictwo zakładu na czele z obecnym prezesem LUMILEDS POLAND Markiem Sobierajem – powiedział Andrzej Chałupka, prezes PCK. – Na corocznych spotkaniach członków klubu najbardziej ofiarni w oddawaniu krwi są honorowani nagrodami i upominkami. Dzięki kierownictwu zakładu krwiodawcy mogli odwiedzić Wiedeń, Wilno i wiele pięknych miejsc w Polsce.

  Za swoją działalność w zakresie honorowego oddawania krwi oraz za promowanie honorowego krwiodawstwa Klub HDK PCK przy LUMILEDS POLAND SA w 2015 roku został odznaczony Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia. Teraz, w 2023 roku – II stopnia.

  foto: Weronika Gajewska

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. Szkoda, że gablota związana z krwiodawstwem w Lumileds jest upolityczniona naklejkami powiązanymi z rządzącą partią. W związku z czym sporo krwiodawców nie utożsamia się z tym klubem. Chociaż tyle dobrego, że nei robią problemu z dniami wolnymi za oddanie krwi.

  Możliwość komentowania została wyłączona.