• Do 6 lutego przy kościele Chrystusa Króla na Zatorzu powietrzem „oddychały” mobilne płuca. Wynik tegorocznego eksperymentu nie napawa optymizmem…

  W styczniu ruszyła kolejna edycja projektu „Łączy Nas Powietrze”. W jej ramach na terenie parafii pw. Chrystusa Króla na Zatorzu stanęły mobilne płuca. Dwumetrowy model „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach przybiera ona odpowiedni kolor – od szarego przez grafitowy do czarnego.

  Płuca właśnie opuściły nasze miasto. W jakim stanie?

   – Były szare i brudne – informuje ze smutkiem Aneta Banasiak z Alarmu Smogowego Pabianice. – Ostatnio mamy fatalnej jakości powietrze, zwłaszcza na Zatorzu. W 2023 roku w tej części miasta zamontowano już czujniki. Dzięki nim widać, że normy przekroczone są 7-, czasami 10-, a nawet 20-krotnie. Niestety, na telefony mieszkańców Zatorza nie przychodzą alerty, bo stacja GIOŚ jest ulokowana w innej części Pabianic. Ratuje nas tylko wiatr i łagodna zima.

  Instalacja, która właśnie wyjechała z Zatorza, to nie koniec tegorocznego projektu „Łączy Nas Powietrze”. Alarm Smogowy Pabianice zorganizuje Nordic Walking Event (1 kwietnia) oraz Rodzinny Rajd Rowerowy (15 kwietnia). 16 marca w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Kościuszki odbędzie się rodzinny festiwal pn. „Igrzyska Zdrowia”. Już wkrótce zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny w pięciu kategoriach z licznymi nagrodami.

  Podczas „Igrzysk” razem z lekarzami obalimy mity o zdrowiu, dowiemy się, jak za darmo zadbać o siebie w Pabianicach, co „wisi” w powietrzu oraz jakie są efektywne formy odpoczynku. Dla dzieci naszych gości zaplanowaliśmy z „Agrafkami” dwugodzinne zajęcia i animacje, tak by rodzice mogli spokojnie uczestniczyć w wydarzeniu i mieć chwilę tylko dla siebie. Więcej informacji znaleźć można na naszej facebookowej stronie „Alarm Smogowy Pabianice”. Zapraszamy – zachęca Banasiak.

  Udostępnij