• Rok 2022 był bardzo udany, jeśli chodzi o honorowe krwiodawstwo. Dawcy z Pabianic i powiatu pabianickiego oddali największą ilość krwi w historii.

  Na rzecz służby zdrowia i krwiolecznictwa w ubiegłym roku oddano 1555 litrów tego bezcennego leku.

  – Sądzimy, że wpływ na to miała decyzja, iż każdy kto odda krew, zamiast jednego będzie mógł skorzystać z dwóch dni wolnych od pracy – sugeruje prezes Andrzej Chałupka.

  Taką imponującą ilość oddanej krwi, blisko o 100 litrów więcej niż w 2021 roku, oddały 3444 osoby, w tym 355 po raz pierwszy. Najwięcej (81 litrów) oddali członkowie zakładowego Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża z ADAMED PHARMA SA. Wśród szkół najwięcej krwi (24 litry) oddali honorowi dawcy z Zespołu Szkół nr 3.

  – Należy podkreślić, iż ze względu na pandemię COVID-19 w 2022 roku nie odbyła się żadna akcja na terenie którejkolwiek ze szkół i związku z tym bardzo cieszy ilość oddanej krwi przez ogół krwiodawców – dodaje prezes.

  Przypominamy, że trwa akcja „Krwiodawca Miesiąca”, a 2023 rok jest rokiem 65-lecia powstania Ruchu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.

  – Będziemy starali się, oprócz różnego rodzaju akcji okolicznościowych, przedstawić sylwetki pabianiczan, którzy w swoim życiu oddali po kilkadziesiąt litrów krwi – powiedział Andrzej Chałupka.

  Udostępnij