• News will be here
 • Badania wskazują, że jedna na siedem kobiet słyszy diagnozę: rak piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

  Nieleczony rak piersi prowadzi do zgonu. Daje przerzuty w różnym tempie i rośnie w zależności od cech biologicznych chorej. Z tego powodu ogromną rolę w leczeniu nowotworu piersi odgrywa jak najwcześniejsze wprowadzenie leczenia. Z prowadzonych badań wynika, że rak piersi wcześnie wykryty może być w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, w tym samobadanie piersi.

  Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic edukuje kobiety w różnym wieku i buduje ich świadomości na temat istoty samokontroli piersi na każdym etapie życia. Wskazuje podczas szkoleń i spotkań, że kluczowe w życiu każdej kobiety jest wyrobienie w sobie samej nawyków, które pozwolą się cieszyć życiem i świadomie podchodzić do własnego zdrowia bez względu na wiek. Oglądaj! Dotykaj! Żyj!

  Wybór odpowiedniej terapii w leczeniu raka piersi uzależniony jest od kilku czynników. Rozpatruje się typy biologiczne raka, stopień zaawansowania, stan zdrowia pacjentki oraz jej wiek.

  Najbardziej powszechne metody w leczeniu raka piersi to:

  • leczenie chirurgiczne – to standardowe postępowanie polegające na usunięciu złośliwych zmian. Wyróżnia się tu mastektomię, czyli całkowite usunięcie piersi wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi lub mniej radykalną metodę nazywaną zabiegiem oszczędzającym, który polega na wycięciu guza nowotworowego w granicach tkanek zdrowych.

  • radioterapia – to miejscowa metoda leczenia promieniami jonizującymi tylko w obrębie tkanek dotkniętych zmianami.

  • chemioterapia – to leczenie za pomocą określonych związków chemicznych, które niszczą komórki nowotworowe.

  • hormonoterapia – to farmakologiczna metoda walki z nowotworem, mniej toksyczna niż chemioterapia, wywołująca również mniej efektów ubocznych, hamuje wzrost nowotworów hormonozależnych.

  Nieoceniona w chorobie nowotworowej jest rola rehabilitacji i wsparcie psychologiczne. Pomagają one pacjentkom wrócić do normalnego funkcjonowania po przebytej chorobie i terapii. Dlatego coraz częściej wykonuje się zabiegi rekonstrukcyjne, które pozytywnie wpływa na samopoczucie i kobiecość pacjentek po częściowej lub całkowitej mastektomii. Integralną częścią leczenia jest rehabilitacja psychoruchowa. Chore po mastektomii mają zalecone ćwiczenia ruchowe, które zapobiegają obrzękowi limfatycznemu ręki, tym samym nie dopuszczając do zaburzeń ruchomości ręki. Wszystkie metody zwiększają szanse na wyleczenie pacjenta.

  Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć – od lat edukuje Fundacja Zdrowy Biust.

  Fundacja Zdrowy Biust zaprasza 8 pań na darmowe badanie USG w środę, 22 lutego, w Przychodni Eskulap w Pabianicach (ul. Grobelna 8). Aby otrzymać voucher uprawniający do tego badania, należy zadzwonić 15 lutego punktualnie o 12.00 do naszej redakcji pod numer: 500-261-751. Decyduje kolejność zgłoszeń.

  Udostępnij