• News will be here
 • 18-letnia pabianiczanka Marta Pelikan to dziewczyna-orkiestra. Nie ma dziedziny sztuki, w której nie próbowałaby swoich sił. Rysuje, maluje, pisze, fotografuje, dzierga, rzeźbi i tworzy grafiki. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień.

  Marta Pelikan ma 18 lat i pochodzi z Pabianic. Uczyła się w Szkole Podstawowej nr 13 i 14. Aktualnie uczęszcza do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Jak mówi, interesuje się szeroko pojętą sztuką, japońską kulturą, animacjami i komiksami, fotografią oraz grami komputerowymi. W wolnym czasie rysuje, maluje, dzierga, słucha muzyki oraz… zdejmuje koty z klawiatury.

  W jakich formach artystycznych się realizujesz?

  Najczęściej w tych, które na co dzień rozwijam w szkole. Grafika, fotografia, rysunek i malarstwo. Ale nie ograniczam się. Tworzę też opowiadania i wiersze, ale w większości kończą w szufladzie. W ostatnim czasie moim dużym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się robótki ręczne. Jeśli chodzi o grafikę, forma plakatu nie jest u mnie jedyną. Tworzę również semi-realistyczne postacie, concept arty, fanarty i fotomontaże.

  Dlaczego plakat? Co lubisz najbardziej w tej formie?

  Mój nauczyciel od projektowania graficznego Marcin Grabia na lekcjach mówił często o konkursach na plakat i… tak jakoś załapałam smykałkę. W formie plakatu najbardziej lubię to, że w prosty graficznie sposób mogę przekazać dużo informacji. Często korzystam z uproszczenia form do figur geometrycznych. Jest to dla mnie bardzo wygodne, ale nie zawsze używam tej techniki. Wszystko zależy od pomysłu.

  Skąd czerpiesz inspirację?

  Gdy pomysły nie przychodzą same, korzystam z cudownego narzędzia, jakim jest internet. To inspiracyjna otchłań bez dna. Często szukam natchnienia w aplikacji Pinterest – idealnym miejscu,  by znaleźć zdjęcia referencyjne i nacieszyć oko twórczością innych artystów. Ale sieć nie jest jedynym miejscem, gdzie poszukuję pomysłów. Powiedziałabym, że nawet częściej niż tam spędzam czas na interpretowaniu otaczającej mnie rzeczywistości i myśleniu nad tym, co dzieje się wokół mnie. Korzystam również z pomocy innych osób, z innego spojrzenia na dane zagadnienie. Jest to bardzo dobry sposób na zobaczenie tematu trochę z innej strony.

  Co jest największą trudnością w tworzeniu plakatu?

  Wydaje mi się, że sam pomysł, bo od niego się zaczyna. Czasami przychodzi z łatwością, niczym błysk flesza w aparacie, a czasem muszę naprawdę się zastanowić, jak mam przedstawić dany temat. Równie ciężkim może okazać się przelewanie myśli na papier. Nie zawsze przychodzi to z łatwością. Zwłaszcza jeśli chodzi o myśl, która nie ma jeszcze „obrazu”, która jest tylko wyrazem, bez wizualnego przedstawienia. Dalszy etap to twórcza praca nad projektem, która może być długotrwałym procesem, pełnym korygowania, tworzenia od nowa, jak i frustrowania się nieudanymi próbami. Ale dzięki temu powstaje dzieło.

  Skąd wziął się twój talent?

  Już od dziecka z łatwością przychodziło mi rysowanie, a później malowanie. W mojej rodzinie nie było żadnego artysty. Jedynie babcia przejawia uzdolnienia plastyczne, ale nie miała możliwości rozwinięcia tych umiejętności. Gdy rodzice zauważyli u mnie dryg do tworzenia, pomagali mi rozwinąć ten talent. Moje zdolności początkowo rozwijałam w MOK-u pod okiem Sławomira Łuczyńskiego. Tam stawiałam pierwsze kroki w rysunku i malarstwie akrylowym. Pod koniec mojej edukacji w szkole podstawowej moim mentorem stał się Norbert Hans. W jego pracowni doskonaliłam swoje umiejętności i zdobywałam nowe, jak malarstwo farbami olejnymi czy tworzenie rysunków tuszem. Około dwa lata temu spróbowałam swoich sił w rzeźbie pod okiem Rafała Frankiewicza.

  Z którego wyróżnienia jesteś najbardziej dumna?

  Z projektu na Kartę Pabianiczanina. Moja grafika jest cały czas w użytku. Jestem również dumna z wyróżnienia mojej najnowszej pracy w konkursie dla studentów i uczniów na projekt plakatu, który organizowany był przez UCLA Extension i PosterTerritory. Jego tematem było „diversity”, czyli różnorodność. Mój plakat został wyróżniony spośród 300 prac z 32 krajów m.in. z Polski, Ukrainy, Serbii, Włoch, Malezji, Iranu, Turcji, Meksyku, Chin czy USA.

  Co chciałabyś jeszcze osiągnąć?

  Chcę zdobywać kolejne szczeble w twórczości artystycznej, ale nie tylko w rozumieniu konkursów i rywalizacji. Chodzi również o sam postęp w technikach, które obecnie szlifuję. Chciałabym także wykonać kilka serii plakatów poświęconych różnej tematyce.

  O czym marzysz?

  Marzę, by ten rok był dla mnie rokiem produktywności i osiągania postawionych przeze mnie celów. Żebym mogła spełniać się jako młoda artystka. Chciałabym znaleźć więcej czasu na rozwijanie moich innych zainteresowań. Chciałabym stworzyć wystawę poświęconą mojej twórczości.

  Czego życzyć ci na przyszłość?

  Przede wszystkim spełnienia marzeń, by pomimo ciężkich czasów zachować pogodę ducha oraz by mieć odwagę i korzystać z możliwości, jakie daje każdy dzień.

  Tego ci życzymy. Dziękujemy za rozmowę.

  rozmawiała: Klaudia Kardas

  foto: zbiory własne

  Osiągnięcia Marty

  • Wyróżnienie w II edycji konkursu na „Kolorowy bilet” (listopad 2015)
  • I miejsce w III edycji konkursu na „Kolorowy bilet” (listopad 2016)
  • Wyróżnienie w konkursie „Pabianicka szopka bożonarodzeniowa i ozdoba choinkowa” (2017)
  • Wyróżnienie w konkursie „Logo wydziału Ochrony Środowiska” (grudzień 2017)
  • Konkurs na projekt Karty Pabianiczanina (marzec 2017)
  • III miejsce w miejskim konkursie ekologicznym „Pokaz mody ekologicznej” zorganizowanym przez SP nr 8 (kwiecień 2018)
  • Wyróżnienie w V edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Autoportret, czyli portret własny” organizowanym przez OPP w Grudziądzu (czerwiec 2019)
  • I miejsce w konkursie plastycznym na kartkę bożonarodzeniową organizowanym przez PCKSR w Zduńskiej Woli (grudzień 2019)
  • Wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (styczeń 2020)
  • III miejsce w konkursie „Inicjały i bordiury – tajemne słowa książkowe” w kategorii „Juniorzy” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu (wrzesień 2020)
  • Wyróżnienie w 50. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pentel” (czerwiec 2020)
  • I miejsce w konkursie plastycznym na kartkę bożonarodzeniową organizowanym przez PCKSR w Zduńskiej Woli (grudzień 2020)
  • Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2020/2021
  • II miejsce w kategorii szkół artystycznych w konkursie „Powidoki 2021 – Światło” organizowanym przez MDK nr 2 w Poznaniu (marzec 2021)
  • „Liga Zawodowców – stypendialny Województwa Łódzkiego” (marzec 2022)
  • „Wolność – jestem u siebie” – wystawa pokonkursowa organizowana przez Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu (listopad 2022)
  • Wyróżnienie w konkursie na plakat okładki  Master Cover pt. „DIVERSITY” organizowanm przez UCLA Extension i PosterTerritory (2023)

  Udostępnij