• Nie trzeba być rodowitym łodzianinem, żeby kojarzyć nazwy takie jak Bałuty czy Widzew. Łódzkie dzielnice i kojarzone z nimi stereotypy wielu Polaków poznało choćby przez internetowe memy. Jakie są jednak one naprawdę i jaka kryje się za nimi historia? Chociaż już od 30 lat dzielnice w Łodzi zostały zniesione, ten podział administracyjny wciąż funkcjonuje w świadomości mieszkańców miasta. Poniżej przedstawiamy krótką historię i charakterystykę każdej z pięciu (byłych) łódzkich dzielnic.

  Dzielnice Łodzi kiedyś i dziś

  W latach 60. ubiegłego wieku po wprowadzeniu zmian administracyjnych Łódź podzielono na pięć dzielnic – Bałuty, Polesie, Górną, Widzew i Śródmieście. Podział ten funkcjonował przez następne 32 lata, przez co nawet po zniesieniu nieoficjalnie funkcjonuje wśród mieszkańców miasta. Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy mieszkali w Łodzi jeszcze przed zniesieniem podziału na dzielnice, wciąż silnie utożsamia się ze swoim rejonem i uważa się najpierw za „bałuciarza” czy „widzewiaka”, a dopiero później za łodzianina. Współcześnie w Łodzi funkcjonują wyodrębnione jednostki administracyjne nazywane osiedlami – aktualnie jest ich 36. 

  Bałuty

  Bałuty byłe niegdyś największą pod względem liczby mieszkańców wsią w Europie – zamieszkiwało ją aż sto tysięcy mieszkańców. Współcześnie również jest najbardziej zaludnionym rejonem Łodzi. Po wojnie, w 1954. roku Bałuty oficjalnie zostają jedną z łódzkich dzielnic. Do dziś Bałuty nie cieszą się szczególnie dobrą opinią – zła sława rejonu sprawia, że postrzegany jest on jako niebezpieczna dzielnica po której lepiej nie chodzić po zmroku. Źródła tego poglądu doszukiwać można się w czasach carskich, kiedy to we wsi Bałuty osiedlano zwalnianych z więzień przestępców. Jednakże na przestrzeni lat Bałuty bardzo się zmieniły: znaleźć tu można wiele miejsc o znaczeniu historycznym, a na osiedlu Łagiewniki pozwiedzać można przepiękny i przeogromny Las Łagiewnicki.

  Polesie

  Niegdyś składające się z otoczonych lasami małych wsi (stąd zresztą wzięła się nazwa dzielnicy), dziś kojarzone z pasami wysokich bloków mieszkaniowych. Polesie do teraz słynie szerokimi połaciami terenów zielonych, przyciągając do siebie kolejnych mieszkańców. Osiedle Zdrowie to najlepszy przykład tego, ile zielnie znaleźć można w tej dzielnicy – ogromny park, ogród botaniczny i zoologiczny to tylko część atrakcji, jakie tam na nas czekają. Równie interesujące jest osiedle Retkinia tworzące swój mały, prężnie działający ekosystem – bloki mieszkalne otoczone terenami zielonymi, sklepy handlowe i usługowe: krawiectwo, fryzjerstwo czy nawet stomatologia. Retkinia zapewnia swoim mieszkańcom wygodę i świetne skomunikowanie z resztą miasta.

  Górna

  Ta dzielnic również została stworzona ze zlepku wsi i małych osad włączonych do terenów Łodzi. Powstała w 1960. Roku po połączeniu wcześniej istniejących dzielnic Ruda i Chojny. Górna kojarzona jest z ciasno rozstawiony blokami i płytowymi wieżowcami. Jej dumą jest z pewnością Politechnika Łódzka, przez co w tej dzielnicy nietrudno natknąć się na studentów. Jednym z najpopularniejszych osiedli Górnej są Chojny, niegdyś zamieszkałe przez robotników pracujących w licznych łódzkich fabrykach. Ważnym obiektem na terenie dzielnicy jest też znane wszystkim mieszkańcom Łodzi targowisko Górniak, gdzie zaopatrzyć można się w świeże warzywa, owoce i mięso, odzież i obuwie czy artykuły gospodarstwa domowego. 

  Widzew

  Największa dzielnica Łodzi nieodłącznie kojarzona jest z drużyną piłkarską, która ma tutaj swój stadion. Dawno temu była to jedynie niewielka wieś, jednak rozwój przemysłowy Łodzi sprawił, że napływało do niej coraz więcej kapitału, a Widzew zaczął się coraz bardziej rozrastać. Wreszcie, w 1906. roku został włączony do granic Łodzi. To w tej dzielnicy znajdziemy zabytkowy kompleks fabryczno-mieszkalny Księży Młyn: kiedyś to tutaj rozrastało się łódzkie imperium włókiennicze, teraz znaleźć tu można stylowe mieszkania. 

  Śródmieście

  Niepozorna pod względem wielkości dzielnica kryje w sobie największe skarby Łodzi. To najstarsza część miasta i co krok zobaczymy tutaj piękne zabytkowe kamienice. Śródmieście jest również kolebką łódzkiego życia kulturowego: to tutaj odwiedzić można Filharmonię Łódzką, Teatr Wielki, Teatr Nowy czy Teatr Muzyczny. Przechadzając się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej natknąć się możemy na bloki Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, znanej lokalesom jako Manhattan, które wydają się piąć w górę aż ponad chmury. 

  Udostępnij