• Ratusz ogłosił właśnie przetarg na wymianę i budowę nowych źródeł światła.

  Urząd Miejski ogłosił przetarg na wymianę źródeł światła w istniejących oprawach oświetlenia ulicznego (z sodowych na ledowe), budowę oświetlenia ulicznego i parkowego w nowych lokalizacjach oraz budowę dedykowanego oświetlenia (doświetlenia) przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

  W pierwszej kolejności nastąpi modernizacja źródeł światła w istniejących latarniach ulicznych.  Przewidziano wymianę 3.850 żarówek na drogach publicznych oraz innych terenach w zarządzie miasta, z sodowych na ledowe; dodatkowo punktowane będzie wyposażenie w program redukcji mocy w godzinach nocnych. Zalety wymiany to mniejsze zużycie energii, wyższa sprawność, dłuższa żywotność, pozytywny wpływ na środowisko, a w efekcie również poprawa bezpieczeństwa.

  Nowe oświetlenie zostanie wybudowane w parku Hadriana (u zbiegu Karniszewickiej i Wspólnej) oraz na ośmiu ulicach: Hermanowskiej, Okulickiego, Nastrojowej, Ornej, Familijnej, Zielnej, Sybiraków oraz łopatce ul. Miodowej. Dotychczas miejsca te były nieoświetlone.

  Planowane jest doświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, które poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w newralgicznych lokalizacjach: na ul. Moniuszki (przejścia przy ul. Kościuszki, Bohaterów, Pięknej, Wyszyńskiego, Kamiennej/Powstańców Warszawy, Matejki, Toruńskiej, Ostatniej oraz Szarych Szeregów/Śniadeckiego), ul. Ostatnia/Dąbrowskiego, ul. Karniszewicka /Torowa, na ul. Skargi (przy PM nr 15, SP 8 i dyskoncie), na ul. Waltera Jankego (przed krańcówką autobusową, przed ul. Smugową, na skrzyżowaniu z ul. Nawrockiego oraz ze Świetlickiego i Bugaj), ul. Grota Roweckiego przy SP 3, ul. Nawrockiego przy Gawrońskiej, ul. Jana Pawła II (przy szpitalu, kościele, SP 13, na skrzyżowaniach z ul. Konopnickiej, Południową i Grabową) i ul. Traugutta/św. Rocha. Przewidziana jest też możliwość budowy oświetlenia powstającej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Popiełuszki, od Wiejskiej do Jutrzkowickiej (zależy to od wyników przetargu). Dodatkowo wykonawca ma wdrożyć oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą oświetleniową wraz z elektroniczną inwentaryzacją.

  Oferty można składać do 9 marca. Czas realizacji to 13 miesięcy od podpisania umowy (w tym 7 miesięcy na modernizację oświetlenia ulicznego na ledowe).

  Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu miasta oraz dofinansowania z programu Polski Ład.

  Udostępnij