• W piątek, 24 lutego, ze stanowiskiem komendanta powiatowego PSP Pabianice pożegnał się st. bryg. Władysław Duraj. Na emeryturę przeszedł po 40 latach służby w straży pożarnej.

  Ze stanowiska odwołał go nadbryg. Grzegorz Janowski, łódzki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

  – Z panem starszym brygadierem Władysławem Durajem znamy się dwadzieścia pięć lat. Każdemu życzę, żeby na swojej drodze służbowej i prywatnej spotkał komendanta Władysława. Siła spokoju. Zawsze ludzi łączył, a nie dzielił. To człowiek honoru, człowiek pracy, człowiek służby, człowiek niosący kaganek spokoju. Nigdy nie widziałem komendanta zdenerwowanego. Nigdy. Władysław, nie wiem, jak ci się to udało, będąc komendantem, ale muszę się od Ciebie uczyć, bo u mnie czasem jest różnie z tym spokojem – powiedział nadbryg. Grzegorz Janowski. – Życzę Ci na tej nowej drodze samych sukcesów i zdrowia. Wszystko inne będzie ci dodane, bo, jak widać, ludzie są ci życzliwi. Teraz będziesz miał czas, żeby się poświęcić rodzinie. Cieszę się, że spotkałem Cię na swojej drodze służbowej, bo wiele się można od Ciebie nauczyć. Wystarczy posłuchać i obserwować. Bardzo Ci dziękuję za tę służbę i mam nadzieję, że czas emerytury będzie dla Ciebie czasem samych wspaniałych chwil.

  Podczas uroczystości komendanta Duraja odznaczono Odznaką Honorową „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego”.

  Odchodzący komendant podziękował wszystkim, nie kryjąc przy tym wzruszenia.

  Był czas, żeby zacząć, ale też nadszedł czas, żeby kończyć tą zaszczytną służbę w straży pożarnej. Najpierw w zawodowej, a następnie w państwowej straży. Jak mówił mój przyjaciel strażak, życie pisze scenariusze. Mi też napisało scenariusz, z którego jestem dumny, bo spełniłem swoje marzenie i stawiane przez moich przełożonych zadania. Przez niemal 40 lat mojej służby spotkałem wiele zacnych osób, moich przełożonych i podwładnych, ludzi niezwykłych oddanych służbie i społeczeństwu w myśl zamieszczonego na sztandarach hasła Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Im dzisiaj dziękuję za wspólną służbę, za spędzone podczas akcji setki godzin, ale też za codzienną wspólną pracę, za zaufanie i szacunek, jakim mnie darzyliście. Tych chwil i wspomnień nie da się nigdy zapomnieć.

  Od 25 lutego obowiązki komendanta powiatowego PSP Pabianice powierzono mł. bryg. Jackowi Karczowi, dotychczasowemu zastępcy komendanta PSP w Pabianicach.

  – Chciałbym podziękować panu nadbrygadierowi Grzegorzowi Janowskiemu za powierzenie obowiązków komendanta powiatowego w Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach. Dzisiaj jest dzień, w którym dziękujemy starszemu brygadierowi Władysławowi Durajowi za wspólną współpracę i służbę. Służbę strasznie trudną dla naszej formacji. Pandemia i wojna na Ukrainie nie ułatwiały nam pracy.  Władku, zapamiętamy Cię jako zawsze uśmiechniętego, koleżeńskiego, serdecznego i życzliwego komendanta. Dla każdego miałeś czas, aby porozmawiać nie tylko o sprawach służbowych. Zawsze miałeś dobra radę dla nas i niesamowity dar przekonywania. Za tą współpracę chcielibyśmy wszyscy strażacy i pracownicy cywilni komendy podziękować ci za te cztery dekady służby w ochronie przeciwpożarowej. Służba z Tobą to dla mnie i wszystkich strażaków wielkie wyróżnienie.

  W dowód wdzięczności i pamięci komendantowi Władysławowi Durajowi przekazano symbol pożarnictwa – topór strażacki.

  Dzisiaj podziękowano również za służbę trzem funkcjonariuszom komendy, którzy także przeszli na emeryturę. Są to: st. asp. Ryszard Szymczak, st. ogn. Dariusz Ubran oraz st. ogn. Robert Łoboda.

   

  Udostępnij