• News will be here
 • Mieszkanie powinno być prawem, a nie towarem. Mówił o tym Donald Tusk w ramach akcji #TuJestPrzyszłość przeprowadzonej przez Koalicję Obywatelską w województwie łódzkim.

  Młodzi ludzie nie chcą żyć pod jednym dachem z rodzicami. Marzą o własnym kącie. Kto zdążył już kupić mieszkanie, tego teraz zżerają wysokie raty kredytów, a dokładniej WIBOR i gigantyczne odsetki. Zwłaszcza w dobie wysokiej inflacji raty za mieszkania poszybowały w górę.         

  Chcemy wprowadzić kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie oprocentowany 0 procent dla młodych i w średnim wieku, czyli do 45 lat – zapowiedział Tusk na spotkaniu w Pabianicach.

  Jest szansa, że w Polsce młodzi ludzie będą mogli pozwolić sobie na zakup pierwszego mieszkania. Ale nikt nie zamierza ich rozdawać za darmo.

  Wprowadzenie kredytu hipotecznego 0 procent to ma być spłata kapitału pożyczonego z banku na mieszkanie, a nie odsetek – mówi Seweryna Gabara-Rąkowska z PO.Odsetki zapłaci państwo. To będzie ogromne wsparcie dla młodych pracujących Polaków.

  Ilość kredytów hipotecznych spadła w ostatnim roku o 60-70 procent. Młodzi ludzie nie mają zdolności kredytowej. Coraz częściej myślą o wyjeździe z Polski, żeby zarobić na własne „M”. Coraz rzadziej planują powrót do ojczyzny.

  Małymi krokami zbliża się w Polsce zapaść budowlana. Ceny artykułów budowlanych poszybowały w górę, więc w ciągu minionego roku bardzo wzrosła też cena metra kwadratowego mieszkania. Stanęła sprzedaż.

  Taka pomoc dla młodych Polaków to też utrzymanie miejsc pracy i koło ratunkowe dla branży budowlanej – zauważa Łukasz Stencel.

  Duże grono młodych ludzi nie chce wiązać się z jednym miejscem, więc wolą wynajmować mieszkania.

  Przyczyn jest wiele. Jednych przeraża wysoki kredyt na 30 lat i comiesięczne zobowiązanie. Inni wędrują za lepszą pracą, więc mieszkają w Warszawie, rok później w Pabianicach, by po trzech latach przeprowadzić się na przedmieścia Wrocławia – wyjaśnia Monika Pawlak-Szpotan.

  Dlatego kto wynajmuje, ten też może liczyć na pomoc finansową państwa. Dostanie dopłatę do najmu w wysokości  600 zł.

  Chodzi o to, żeby wszystko stanęło na nogach, a nie na owie jak teraz – mówi Donald Tusk o programie mieszkaniowym.

  Dlatego Koalicja Obywatelska chce przekazać 10 miliardów samorządom na remontowanie pustostanów i tworzenie mieszkań komunalnych.

  Udostępnij