• Tak twierdził światowej sławy pisarz Joseph Conrad, czyli pochodzący z Berdyczowa Józef Korzeniowski.

    Dziś, 8 marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jego początki wiążą się z ruchami robotniczymi. Pierwszy raz obchodzony był 28 lutego 1909 roku. Jak do tego doszło? Wiemy i chętnie zdradzamy początki ulubionego święta wszystkich pań.

    Historycznie

    Manifestacja z 1909 roku miała upamiętnić 15-tysięczny protest pracowników branży odzieżowej z 8 marca 1908 roku. Podczas marszu domagano się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Strajk miał równocześnie przypomnieć bunt kobiet z fabryki bawełny z 1857 roku. Decyzja o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet została podjęta w 1910 roku w Kopenhadze. Przegłosowano to podczas zjazdu kobiet związanych z II Międzynarodówką.

    19 marca 1911 odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Było to w Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Danii. Ulicami przeszły manifestacje pań walczących o równouprawnienie ekonomiczne i społeczne. Pierwsze obchody Dnia Kobiet były związane nie tylko z dyskryminacją żeńskiej części społeczeństwa. Przed I wojną światową łączono je bowiem z demonstracjami antywojennymi. 8 marca 1917 roku przez Petersburg przeszła manifestacja feministyczno-komunistyczna pod hasłem „chleba i pokoju”, rozpoczynająca rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car Mikołaj II. Jedną z pierwszych decyzji Rządu Tymczasowego było przyznanie kobietom praw wyborczych. Dla nich domagano się także prawa do obejmowania stanowisk publicznych, praw do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

    Po rewolucji październikowej Aleksandra Kołłontaj (feministka bolszewicka) przekonała Włodzimierza Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem kobiet w Rosji. Tak też się stało. Do 1965 roku był to normalny dzień pracy, a 8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także w celu zaznaczenia dużego wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój”.

    Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich fajnych babeczek

    składa Redakcja

    Udostępnij

    Jeden komentarz

    1. Dziękuję. Bardzo fajny i ciekawy artykuł 🙂 Pozdrawiam serdecznie i również życzę Miłego Dnia Kobiet – damskiej części redakcji 😉

    Możliwość komentowania została wyłączona.