• Działacze walczą z wykluczeniem menstruacyjnym w pabianickich szkołach! 8 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Kobiet, w pięciu szkołach średnich w mieście zawisną różowe skrzyneczki. Są to pojemniki z bezpłatnymi środkami higieny osobistej.

  Fundacja Różowa Skrzyneczka walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym – wyjaśnia Seweryna Gabara-Rąkowska. – Chodzi o powszechny dostęp w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

  Pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami zawisła ponad 3 lata temu w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Wypełnione środkami higienicznymi wiszą w szkolnych toaletach, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach…

  Walczymy o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji kobiety i mężczyzn – dodaje Krzysztof Rąkowski. – Okazuje się, że 42 procent rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, a 43 procent nastolatek unika tematu okresu z ojcem. Pora to zmienić.

  Darmowe podpaski i tampony, które znajdują się w różowych skrzyneczkach, są potrzebne szczególnie w szkołach, gdzie skala wykluczenia menstruacyjnego jest wyjątkowo duża. Według raportu przygotowanego dla Kulczyk Foundation 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogólenie wychodzi z tego powodu z domu.

  Postanowiliśmy przekazać skrzyneczki do pięciu szkół średnich powiatu pabianickiego – mówi Krzysztof Habura. – Będą w pełni wyposażone i zostaną zamontowane w toaletach. 8 marca różowe skrzyneczki pojawią się w I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcącym, w Zespole Szkół nr 1, w Zespole Szkół nr 2 i w Zespole Szkół nr 3.

  Do akcji w ciągu 3 lat włączyło się wiele samorządów. Różowe skrzyneczki wiszą już między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Kołobrzegu, w Olsztynie i Legnicy.

  Fundacja działa zgodnie z zasadą: Weź, jeśli potrzebujesz lub zostaw, jeśli masz nadmiar! – dodaje Jacek Wróblewski.

  Wykluczenie menstruacyjne jest istotnym problemem w całym kraju. Według raportu blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup podpasek i tamponów.

  – Zwróciliśmy się do drogerii, firm i producentów środków higienicznych dla kobiet o pomoc w regularnym zapełnianiu tych skrzyneczek – mówi Dawid Zakrzewski. – Zapraszamy każdego do współpracy. Akcja będzie  kontynuowana, planujemy zakup kolejnych skrzyneczek i umieszczenie ich w innych placówkach.

  foto: PO

  Udostępnij

  2 komentarze

  1. „PO myśli o kobietach” 🙂 🙂 🙂 i dlatego podnieśli kobietom wiek emerytalny o 7 lat 🙂
   Już nie myślcie o nas kobietach więcej proszę 🙂

  2. A co z tymi co moczu nie trzymają ? i z tymi co protezy zębowe noszą ? Czy dla nich też skrzyneczki w innych kolorach będą ? Czy skazujecie ich Państwo na wykluczenie ?

  Możliwość komentowania została wyłączona.