• W województwie łódzkim wpłynęło już ponad 420 tys. zeznań za 2022 rok. To blisko 100 tys. rozliczeń więcej niż o tej samej porze w ubiegłym roku.

  15 lutego rozpoczął się kolejny okres rozliczeniowy, który potrwa do 2 maja 2023 roku. Do urzędów skarbowych w województwie łódzkim wpłynęło już ponad 420 tys. zeznań. To blisko o 100 tys. rozliczeń więcej niż o tej samej porze w ubiegłym roku.

  Do dzisiaj wpłynęło około 41% oczekiwanych zeznań w naszym województwie.

  – Rosnąca popularność usługi Twój e-PIT potwierdza, że podatnicy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi udostępnianych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Elektroniczne usługi pozwalają na szybsze rozliczenie z fiskusem. Urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni, a nie 3 miesiące na zwrot nadpłaconego podatku. Podatnik może rozliczyć się w dowolnym czasie i dogodnym dla siebie miejscu. Ponadto jeśli w zeznaniu wystąpi podatek do zapłaty, można go zapłacić w e-Urzędzie Skarbowym za pośrednictwem systemu płatności BLIK – mówi Agnieszka Majchrzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

  Z usług e-Deklaracje i Twój e-PIT skorzystało ponad 400 tys. podatników w naszym województwie. To jest 95% wszystkich zeznań, jakie zostały złożone do dzisiaj. Tylko około 5% podatników zdecydowało się na złożenie deklaracji tradycyjnym sposobem. 

  Wielu podatników nie musi nic robić, ponieważ zeznania osób nieprowadzących działalności gospodarczej zatwierdzi KAS automatycznie po 2 maja. Jeśli zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, podatnik otrzyma z urzędu skarbowego informację o kwocie, którą musi zapłacić.

  Łódzka KAS oddała już podatnikom blisko 274 mln zł z wykazanych nadpłat podatku. To około 100 mln więcej niż w ubiegłym roku w tym czasie. Największa kwota zwrócona podatnikowi przez jeden z łódzkich urzędów z rozliczenia rocznego za 2022 rok (PIT 37) to blisko 65 tys. zł. W województwie największa kwota to niemal 50 tys. zł z PIT 37 dla podatnika rozliczającego się w Urzędzie Skarbowym w Kutnie.

  Izba Administracji Skarbowej w Łodzi przypomina, że warto pomagać i przekazać 1,5% należnego podatku w postaci darowizny na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

  Udostępnij