• News will be here
 • Okazją do kreatywnego i pożytecznego spędzenia czasu okazały się Igrzyska Zdrowia zorganizowane 16 marca (czwartek) w MOK-u. Zarówno dzieci, jak i rodzice mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii i zdrowia.

  Najmłodsi pabianiczanie zapoznali się z tajnikami ochrony środowiska. Mogli ćwiczyć m.in. segregację odpadów. To przecież bardzo ważny czynnik tworzący zdrowe środowisko! Dowiedzieli się również o specyfice rządzących naturą żywiołów. Aby „zapoznać się” z ogniem, ćwiczyli… zdmuchiwanie świeczek. Zwycięzcą okazywał się ten, kto zgasił ich najwięcej naraz.

  Zdrowie to również… zioła. Właśnie dlatego najmłodsi mieli możliwość zasiania m.in. przypominającej słoneczne Włochy bazylii czy też zwiastującej nadchodzącą Wielkanoc rzeżuchy. A wszystko to pod nadzorem… obecnych na Igrzyskach samorządowców – prezydenta Grzegorza Mackiewicza oraz wiceprezydenta Marka Gryglewskiego.

  Dzieci sprawdzały swoją wiedzę, odpowiadając na pytania związane z ekologią, a także życiodajnym żywiołem  –  wodą.

  Jak podkreśla Joanna Wendler, przedstawicielka Grupy Wolontarystycznej AGRAFKA, celem zajęć było zaszczepienie w najmłodszych mieszkańcach naszego miasta idei dbania o środowisko naturalne, a także umiejętności sadzenia i pielęgnowania roślin oraz segregacji odpadów. 

  Jak się okazało, najmłodszych bardzo często zapoznawali z tematyką ekologii i ochrony środowiska rodzice. Jak stwierdził jeden z młodych uczestników, Kuba: – Mama zaprosiła mnie na to wydarzenie i… podoba mi się tutaj wszystko!

  W czasie gdy dzieci stawały się „małymi ekologami”, ich rodzice mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami „Alarm Smogowego Pabianice” oraz lekarzami, alergologiem, radioterapeutą, psychologiem, a także przedstawicielem Alarmu Smogowego. Zaproszeni goście opowiadali o faktach oraz mitach związanych z szeroko pojętym zdrowiem, a uczestnicy spotkania zadawali pytania na temat zanieczyszczenia powietrza w Pabianicach. Tematem rozmów z dorosłymi było również radzenie sobie ze stresem. Otrzymali „receptę” na aktywne spędzanie wolnego czasu, a z tych rozwiązań mogą korzystać przecież całe rodziny!

  W czwartek w MOK-u nie mogło również zabraknąć jednej z ważniejszych prowadzonych obecnie w Pabianicach akcji charytatywnych. Pabianiczanie mogli wziąć udział w kiermaszu zorganizowanym na rzecz chorej na „dziecięcego Alzheimera” Milenki.

  Rodzinny festiwal Igrzyska Zdrowia „Łączy nas powietrze” był dla młodszych i starszych okazją do zapoznania się z tematyką ekologii oraz zdrowia, które jest przecież dla nas bardzo ważne. Przede wszystkim jednak… każdy ma do niego prawo!

  Projekt został zrealizowany w ramach programu Nasze Powietrze finansowanego ze środków Clean Air Fund.

  foto: red., UM

  Udostępnij