• Pabianiccy policjanci zaprosili dzieci do udziału w multimedialnej lekcji z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem kampanii Kolejowe ABC II. Po przeprowadzonych zajęciach swoje umiejętności zaprezentował również Reks, policyjny pies do zadań specjalnych.

  W czwartek, 16 marca, nasi mundurowi zaprosili do swojej jednostki realizatorów Kolejowego ABC II.

  Kampania Kolejowe ABC II to zainicjowana przez Urząd Transportu Kolejowego druga edycja programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Celem inicjatywy jest uwrażliwienie dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli i wychowawców na zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych, dworcach, peronach, w pociągach oraz promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania w pobliżu torów – mówi sierż. szt. Agnieszka Jachimek z KPP Pabianice.

  Kampania Kolejowe ABC II to źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Jest tworzona poprzez przygotowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej oraz realizację zajęć bezpośrednio w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski. Druga edycja tego przedsięwzięcia objęta jest również patronatem ministra edukacji i nauki oraz rzecznika praw dziecka.

  W powiecie pabianickim niejednokrotnie dochodziło do tragicznych w skutkach wypadków na przejazdach kolejowych, więc policjanci zaprosili do komendy realizatorów Kampanii Kolejowego ABC II. Spośród 50 zainteresowanych grup, funkcjonariusze w drodze losowania wyłonili trzy, które 16 marca odwiedziły komendę i wzięły udział w przedsięwzięciu – dodaje funkcjonariuszka.

  Z nosorożcem Rogatkiem miały okazję spotkać się „Delfinki” z Przedszkola Miejskiego nr 6, a także uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Do udziału w zajęciach zaproszono również Przedszkole Miejskie nr 14, które wcześniej bezpośrednio wysłało swoje zgłoszenie do realizatorów kampanii.

  Zespół Kolejowego ABC II, na czele z jego głównym bohaterem Rogatkiem przeprowadził wyjątkową lekcję bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się, czym jest przejazd kolejowo-drogowy i jak bezpiecznie powinni zachowywać się piesi, rowerzyści i kierowcy w jego pobliżu. Omawiane były różne niebezpieczne sytuacje, które na przejazdach zdarzają się codziennie. Zajęcia dostarczyły też dzieciom informacji na temat znaków drogowych, znajdujących się niedaleko przejazdów kolejowych. Aby utrwalić zdobytą wiedzę uczestnicy spotkania otrzymali upominki z elementami odblaskowymi i materiały edukacyjne. Wykonano również pamiątkowe zdjęcia z żywymi maskotkami Rogatka i Komisarza Błyska. To jednak nie koniec wrażeń, które dostarczył dzieciom ten dzień – relacjonuje sierż. sztab. Jachimek.

  Po multimedialnej lekcji z nosorożcem Rogatkiem swoje umiejętności pokazał policyjny pies do zadań specjalnych – Reks. Jego przewodnik, st. sierż. Paweł Kądziela, opowiedział dzieciom o naturze zwierzęcia, jego zachowaniach i symptomach przypominających zbliżający się atak. Mówił też o tym, jak ważne jest nieprowokowanie psa i zachowanie spokoju.

  Policjant pokazał elementy tresury czworonoga. Reks zaprezentował się dzieciom w pełnej krasie i tworzył ze swoim panem zgrany duet. Każde dziecko mogło także wsiąść za kierownicę radiowozu oraz zapoznać się ze sprzętem policyjnym. Uczestnicy spotkania byli bardzo podekscytowani wizytą w komendzie i aktywnie włączali się w prowadzone zajęcia. Przygotowane przedsięwzięcie ma służyć bezpieczeństwu najmłodszych i uchronić ich od możliwych zagrożeń – podsumowuje policjantka.

  foto: policja

  Udostępnij