• News will be here
 • Coraz bardziej zaawansowana jest budowa dróg dla rowerów w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”.

  Na ul. Wiejskiej, od ul. Miodowej do ul. Skrajnej, oraz wzdłuż ul. Skośnej wykonana została już cała konstrukcja drogi dla rowerów (łącznie z warstwą ścieralną) wraz z towarzyszącymi chodnikami. Do tej pory na tym terenie nie było nawet chodników. Dobudowano dojście do przystanku Wiejska/Miodowa, zostanie tam również wymalowane przejście dla pieszych. Rozpoczęły się już prace przy wykonywaniu oznakowania (zostało ustawione oznakowanie pionowe, przy sprzyjających warunkach będzie malowane oznakowanie poziome). Na tym odcinku będzie również budowane nowe oświetlenie uliczne. Wcześniej na krańcówce autobusowej Karolew w ramach tego samego projektu ustawiono wiatę rowerową, a pod koniec ubiegłego roku uruchomiono w tym miejscu monitoring wizyjny.

  Trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż projektowanej ulicy Popiełuszki, która połączy Wiejską z rondem u zbiegu ulic Świetlickiego i Jutrzkowickiej. Na odcinku około 400 metrów w rejonie ulicy Hermanowskiej została już wykonana podbudowa oraz ułożona pierwsza warstwa wiążąca asfaltu. Wykonawca wybuduje także odnogę nowej ścieżki rowerowej w ulicę Targową – mówi Aneta Klimek, rzeczniczka ratusza.

  W piątek, 10 marca, rozpoczęła się budowa drogi dla rowerów z towarzyszącym chodnikiem na ul. Łaskiej. Na początek wykonawca rozpoczął prace na odcinku od ul. 15. Pułku Piechoty „Wilków” do ul. Wiejskiej. Docelowo będzie wykonana nowa droga rowerowa z chodnikiem wzdłuż całej ul. Łaskiej wraz z dojazdem pod dworzec kolejowy. Za ulicą Pomorską połączy się z ciągiem pieszo-rowerowym wybudowanym w ramach przebudowy linii tramwajowej. Nowa infrastruktura umożliwi zatem przejazd rowerem od granicy z gminą Dobroń, bez przerw, aż do Starego Rynku.

  – Na Piaskach niedawno zakończyła się również budowa dróg dla rowerów wraz z chodnikami na  Wiejskiej (od szpitala do Łaskiej), Moniuszki (od Wiejskiej do Śniadeckiego) oraz Śniadeckiego i Szarych Szeregów. Do wykonania pozostało jeszcze wymalowanie nowego oznakowania i dokończenie prac przy doświetleniu przejść dla pieszych. Wcześniej ukończono roboty przy budowie drogi rowerowej wzdłuż Jana Pawła II oraz na Targowej od Jana Pawła II do Orlej – dodaje rzeczniczka.

  Prace przy budowie dróg rowerowych postępują także na Bugaju. Trwa właśnie budowa drogi rowerowej na ul. 20 Stycznia, między dworcem MZK a ul. Rydzyńską. Wcześniej ukończono etap od ul. Grota Roweckiego do dworca MZK, a także wybudowano drogę rowerową z chodnikiem na ulicach Bugaj i Kopernika, od ul. Piotra Skargi do Grota Roweckiego.

  – Ostatnim etapem budowy dróg dla rowerów w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” będzie odcinek Partyzanckiej, od ulicy Sikorskiego do Widzewskiej, planowany do realizacji jeszcze w tym roku. Oczekujemy na wydanie przez Łódzki Urząd Wojewódzki zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – informuje Klimek.

  Z kolei w ramach projektu tramwajowego wykonano odcinki drogi rowerowej i ciągów pieszo-rowerowych od ul. Pomorskiej do ul. Strażackiej, na Starym Rynku oraz na ul. Warszawskiej od Pietrusińskiego do Dużego Skrętu. Przy Dużym Skręcie ustawiono także wiatę rowerową. W budowie jest odcinek między ul. Strażacką a Stary Rynkiem.

  foto: UM

  Udostępnij