• News will be here
 • W najbliższą niedzielę, 19 marca, o godz. 20.20 na antenie TVP1 premiera serialu „Polowanie na ćmy”. Zobaczymy w nim sceny kręcone we wrześniu 2021 roku na starym mieście w Pabianicach.

  Jak czytamy na stronie Telewizji Polskiej, serial „rozpoczyna się w 1905 roku w Warszawie i przedstawia romanse i intrygi na tle rewolucji w zaborze rosyjskim. To opowieść o kobietach, dla których burzliwe wydarzenia w Polsce stają się przesłanką do tego, by odmienić swoje życie”.

  Scenariusz „Polowania na ćmy” jest adaptacją powieści Wacława Holewińskiego pt. „Pogrom 1905”. To właśnie pod tym tytułem – a konkretniej „Pogrom 1905. Miłość i hańba” – produkcja TVP miała ukazać się w drugiej połowie 2022 roku.

  Zamknięty plan zdjęciowy na terenie Pabianic wytyczono we wrześniu 2021 roku w rejonie ulic: Bóżnicznej, Kościelnej, Poprzecznej, Szewskiej, Piotra Skargi, Sobieskiego i Warszawskiej. Na płycie Starego Rynku został utworzony parking zastępczy dla mieszkańców.

  Powstawanie na naszej starówce „Pogromu 1905. Miłość i hańba” było dla pabianiczan szansą, by z bliska zobaczyć proces powstawania filmu, a nawet w nim wystąpić. W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się casting. Sumując osoby, które pojawiły się w MOK-u i te, które zgłosiły się przez internet, w filmie chciało wystąpić aż pół tysiąca pabianiczan. Jak zdradzał nam wtedy odpowiedzialny za nabór Michał Ciołkowski, kilkoro naszych mieszkańców miało otrzymać epizod.

  Obsada serialu:

  Sonia Mietielica jako Yvette

  Marcin Sztabiński jako Czarny

  Monika Krzywkowska jako Franciszka Szlimakowska

  Daria Polunina jako Jurina

  Przemysław Stippa jako Grun

  Piotr Siwek jako Jurin

  Grzegorz Małecki jako Szczerb

  Piotr Nerlewski jako Marcel

  Svyatoslav Suprunov jako generał Margrafski

  Premiera pierwszego odcinka odbędzie się w niedzielę, 19 marca, o godz. 20.20 na TVP1. Powtórka w piątek, 24 marca, o godz. 23.30, na tym samym kanale.

  foto: Ola Grochowska/Akson Studio

  Udostępnij