• Kiedy jesteś zbyt roztargniony, by zauważyć parę wodną unoszącą się z talerza (lub zbyt głodny, by się tym przejmować), najprawdopodobniej czeka Cię poparzenie języka. Co jednak zrobić, gdy zupa, latte lub pizza są o wiele gorętsze niż się spodziewałeś?

  Co powoduje oparzenia ust ?

  To, co sprawia, że Twój pierwszy kęs jest tak pyszny, sprawia też, że Twoje usta są wrażliwe na ekstremalne temperatury. Delikatne tkanki wewnątrz jamy ustnej pozwalają Ci na smakowanie różnych smaków – ale łatwo je też zranić. Już jeden kęs lub łyk może spowodować oparzenie pierwszego stopnia lub uszkodzenie pierwszej warstwy skóry.

  Jak leczyć poparzony język i usta

  Dobra wiadomość? Drobne oparzenia jamy ustnej zwykle nie są poważne i ustępują w ciągu kilku dni. Aby złagodzić dyskomfort zalecamy:

  Właściwą higienę jamy ustnej: Utrzymywanie jamy ustnej w czystości pomaga zapobiegać infekcjom, zwłaszcza jeśli masz otwartą ranę lub pęcherz.Płukanki z soli fizjologicznej: Płukanki z soli fizjologicznej są podwójnie skuteczne. Mogą złagodzić ból w jamie ustnej i obniżyć ryzyko infekcji. Unikaj jednak płynów do płukania ust na bazie alkoholu, które mogą podrażniać rany i zwiększać ból esomed.pl

  Wazelina: Nałóż trochę na wargi i kąciki ust, aby utrzymać wilgoć i komfort podczas gojenia.

  Miejscowa maść z antybiotykiem: Maść z antybiotykiem również nawilża zewnętrzną część ust i zapobiega infekcjom – ale nigdy nie nakładaj jej do środka ust.Jeśli ból mocno Ci dokucza płucz usta chłodną (nie zimną) wodą. Nie próbuj wkładać do ust kostki lodu, to może zaszkodzić Twoim kubkom smakowym i wydłużyć okres gojenia oparzenia.

  Kiedy należy szukać pomocy medycznej w przypadku oparzenia jamy ustnej

  Nagłośnia to płat, który osłania Twoją tchawicę. Znajduje się za i pod tylną częścią języka. Oparzenia ust stają się poważniejsze, jeśli nagłośnia jest zaogniona lub spuchnięta po oparzeniu. Jest to szczególnie ważne u małych dzieci, ponieważ ich drogi oddechowe są węższe i bardziej prawdopodobne, że zostaną zablokowane przez ten obrzęk. Jeśli niepokoisz się o oddychanie lub o rozmiar urazu, udaj się na oddział ratunkowy.

  Blizny w kącikach ust również mogą prowadzić do komplikacji, w tym do mikrostomii (niemożności otwarcia ust tak szeroko, jak jest to potrzebne). Ciężka mikrostomia może mieć wpływ na wygląd, przyjmowanie pokarmów i jakość życia.

  Chociaż nie ma szybkiej recepty na oparzenie ust, bądź pewny, że najprawdopodobniej zniknie samoistnie. A następnym razem pamiętaj, żeby najpierw przedmuchać usta!

  artykuł promocyjny

  Udostępnij