• News will be here
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonami turystycznymi można płacić tylko do końca marca. Nie wystarczy samo aktywowanie bonu, należy jeszcze dokonać nim opłaty.

  Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł.  Uprawnieni w województwie łódzkim opłacili nim wyjazdy wakacyjne i weekendowe lub inne atrakcje turystyczne na kwotę 170 mln zł. Niektóre osoby wykorzystały przysługujące im bony w 100 procentach, inni mają na koncie jeszcze część wartości bonu do wykorzystania. W naszym regionie aktywowano 87 procent przysługujących bonów.

  Jednak część rodziców do tej pory nie aktywowała jeszcze bonu. Nieaktywnych bonów w łódzkim jest jeszcze niemal 34 tys. o łącznej wartości blisko 22 mln zł – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

  Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Po aktywacji bonu na PUE ZUS na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em.

  Najwięcej na opłacie bonami zyskali przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z terenu województwa małopolskiego i pomorskiego. Rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu odpowiednio ponad 636 mln zł i 525,1 mln zł. Do podmiotów turystycznych na terenie łódzkiego trafiło ponad 73 mln zł.

  Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić na stronie  Polskiej Organizacji Turystycznej.

  Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 a 31 grudnia 2021. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych między 1 października a 31 grudnia 2021, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

  Udostępnij