• News will be here
 • Ratusz odkrywa kolejne karty w sprawie przebudowy centrum miasta. Dzisiaj, 30 marca, w trakcie konferencji prasowej zaprezentowano przyszły wygląd głównej ulicy miasta. Będzie zielono i kwieciście.

  Na dzisiejszej konferencji w ratuszu zgromadzili się: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent Marek Gryglewski, naczelnik wydziału ochrony środowiska UM Agnieszka Pietrowska oraz Małgorzata Szambelan, inspektor nadzoru do spraw zieleni w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny”.

  Od momentu, kiedy zaczęliśmy pracować nad  projektem tramwajowym, a potem nad architekturą zieleni, mocno się ten projekt zmienił. Z panią naczelnik Pietrowską, która w dużej części jest architektem ukwiecenia ulicy Zamkowej, ustaliliśmy, że również poza projektem, w ramach budżetu miasta, będą nasadzenia w różnych częściach Pabianic. Za tę kilkumiesięczną pracę obu paniom dziękuję – powiedział dziś prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Wykonawca remontu tramwajowego rozpoczyna nasadzenia zieleni w ramach projektu „ŁTM”. To 53 nowe drzewa liściaste w trzech gatunkach: lipa drobnolistna (ma walory ozdobne, miododajne i wykazuje dużą skuteczność w zatrzymywaniu pyłów zawieszonych; 24 drzewa na różnych odcinkach), wiśnia piłkowana „Royal Burgundy” w rejonie Netto (efektowne, ciemno ulistnione drzewo, które w okresie kwitnienia obsypane jest intensywnie różowymi kwiatami) i klon pospolity (26 drzew z charakterystyczną kulą ciemnozielonych liści w zieleńcach przed kościołem NMP, CH „Echo”, tzw. domem partii przy Traugutta 2 i na łukach Dużego Skrętu).

  Nasadzone zostaną 4.462 różnokolorowe krzewy i byliny: tawuła van Houtte’a i tawuła japońska w różnych odmianach, berberysy, derenie, liliowce, róże i hortensje bukietowe Bobo.

  Do nasadzeń wybrano gatunki roślin, które wyglądają efektownie, ale też dobrze radzą sobie w otoczeniu jezdni i są łatwe w pielęgnacji. Oprócz tego będą pełniły „zadania specjalne”, jak miododajne róże i liliowce, czy pomagające w walce ze smogiem lipy i klony. Dodatkowo w ramach projektu tramwajowego ustawionych zostanie 56 gazonów z roślinami. Gdyby rośliny się nie przyjęły, wykonawca wymieni je na własny koszt.

  Nasadzenia wykonane przy okazji remontu linii tramwajowej to tylko cześć planowanego w tym roku ukwiecenia. Zieleni będzie więcej niż dotąd i w nowych miejscach. Kryterium doboru roślin będzie m.in. efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza.

  Na Starym Mieście skwer im. Lubońskiego zostanie przedłużony od ul. Kaplicznej do Konstantynowskiej, tworząc zieloną pierzeję od strony jezdni (z zachowaniem od strony sklepów miejsc parkingowych i dojazdu). Zazieleniona zostanie pusta dotąd przestrzeń na łuku parku Jordanowskiego, (od ul. Pomorskiej) oraz na Łaskiej przy dworcu PKP. Na skwerze im. Anny Walentynowicz odnowiony zostanie herb i rabata z kwiatów.

  W ramach ukwiecenia miasta zawieszone zostaną 42 kwietniki na latarniach wzdłuż ul. Zamkowej, od ul. Kościuszki do Gdańskiej. Wypełni je dekoracyjna kompozycja purpurowej i kremowej surfinii oraz jasnozielonej ipomei. Ustawionych zostanie 15 kaskadowych stojaków z kwiatami i 12 skrzynek kwiatowych. Skrzynki z kwiatami ozdobią też most w parku Słowackiego. Ukwiecenie rozpocznie się w maju po „zimnej Zośce”.

  Rozmawiam z przedsiębiorcami, z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, z właścicielami poszczególnych nieruchomości przy ulicy Zamkowej i Warszawskiej. Te budynki czekają na koniec remontu tramwajowego, żeby rozpocząć nowy etap swojej działalności. Te nieruchomości zapewne zostaną odrestaurowane. Wiemy, że na Starym Rynku jest kilku inwestorów, którzy mają zamiar w następnym roku rozpocząć swoje inwestycje. Coś ładnego przyciąga i sprawia, że właściciele zaczynają dbać o okolicę. Będziemy prowadzili rozmowy, żeby zadbali o swój teren – podkreślił prezydent, gdy mowa była o zaniedbanych budynkach wzdłuż dwóch remontowanych ulic.

  wizualizacje: UM

  Udostępnij