• Sport to nie tylko zdrowie. Jego uprawianie może mieć również cel… dobroczynny. Tak właśnie będzie z dwutygodniowym biegiem o długości 420 kilometrów, czyli… dziesięciu maratonów. Takiego wyczynu chce dokonać pabianiczanin Przemysław Antczak. A  to wszystko w szczytnym celu – pomocy chorej Milence.

  Spotkanie przed tym dobroczynnym wydarzeniem sportowym odbyło się 31 marca w pabianickim Lewitynie. Otworzył je swoim przemówieniem starosta Krzysztof Habura:

  – Chcielibyśmy zaprosić państwa na wyjątkowe, a jednocześnie niezwykle szlachetne przedsięwzięcie sportowe, jakim będzie dziesięciomaraton charytatywny. Kilka dni temu zgłosił się do mnie znany pabianicki sportowiec Przemek Antczak z propozycją, abyśmy wspólnie z pabianickim klubem „O co biega” zorganizowali właśnie tego typu wydarzenie.

  Wyjaśnił również zgromadzonym pabianiczanom zasady tej inicjatywy sportowej – od 7 do 17 kwietnia Antczak codziennie będzie biegł jeden maraton. Odbywać się one będą w różnych miejscach – połowa z nich (5 biegów) – zostanie zorganizowanych na terenie pabianickiego MOSiR-u. Dwa kolejne będą miały miejsce w Konstantynowie Łódzkim, podobnie 2 biegi zorganizowane będą w Łodzi, 1 będzie odbędzie się w Zgierzu. Jak wspomniał Krzysztof Habura, wszystkie kwestie organizacyjne zostały uzgodnione z władzami gmin, w których odbywać się będzie ten szczególny bieg. Włodarze poszczególnych gmin, na czele z prezydentem Pabianic Grzegorzem Mackiewiczem, objęły to sportowe wydarzenie swoim patronatem. Najważniejszy jednak w całym przedsięwzięciu jest cel charytatywny, o czym również powiedział starosta pabianicki:

  – Środki, które zostaną zebrane w trakcie, przed i po dziesięciomaratonie, będą przeznaczone na poprawę zdrowia, leczenie dwóch młodych mieszkańców naszego powiatu. Jedna z nich to Milenka Malinowska (…), drugim jest Miłoszek Rybicki, mieszkaniec Konstantynowa.

  Podczas konferencji skierowano podziękowania dla firm, które przyłączyły się do  pomocy w organizacji wydarzenia oraz wsparły jego cel. Był to Aflofarm, JF Invest, ABM Jędraszek, a także firma Biliński z Konstantynowa Łódzkiego. Swoje „cegiełki” będą mogli przekazywać także uczestnicy dziesięciomaratonu.

  Głos zabrał również Przemysław Antczak, inicjator tego wydarzenia:

  – Cieszę się, że moje marzenie się spełnia. Aby przebiec 10 maratonów, trzeba  ciężko pracować oraz mieć wokół siebie ludzi, którzy będą wierzyli, że uda się to  zrealizować. Zaczynałem od zwykłego maratonu, później był dwumaraton, pięcioamaraton… Mam nadzieję, że dziesięcioamaraton również da się przebiec cały i że w przyszłości… dołożymy kolejne biegi. Zapraszam do udziału wszystkich, ponieważ przyda mi się wsparcie na każdym kilometrze.       

  Nie mogło również zabraknąć głosu mamy Milenki – pani Klaudii Malinowskiej, która oznajmiła:

  – Ze swojej strony chciałam tylko serdecznie podziękować panu Przemkowi za to, że zechciał pomóc właśnie mojej córeczce. Zachęcam do aktywności, według własnych możliwości. Każdy krok to ogromna pomoc dla nas. W trakcie maratonu będą wystawione puszki i każdy będzie mógł dorzucić grosik od siebie.

  Pokonanie tak ogromnego dystansu przez Przemysława Antczaka jest dla pabianickiego biegacza spełnieniem jednego  z ważniejszych marzeń, a jednocześnie ogromna pomoc dla dzieci i spełnianie ich pragnienia zdrowia.

  Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Rąkowski również zachęcał do aktywności w celu dobroczynnym:

  – Każdy, kto chce dołączyć się do akcji, może przejść, przebiec, pokonać z kijkami wybraną trasę tuta, na Lewitynie. Biegi odbędą się także w Konstantynowie, Zgierzu oraz Łodzi – w Konstantynowie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji,  w Zgierzu w parku miejskim, a w Łodzi będą miały miejsce na Stawach Stefańskiego – wyjaśniał.

  Cykl biegów 10 maratonów w 10 dni

  7 kwietnia (piątek) – Lewityn – godz.14:00–20:00       

  8 kwietnia (sobota) Lewityn – godz. 11:00–17:00      

  9 kwietnia (niedziela) Lewityn – godz. 11:00–17:00        

  10 kwietnia (poniedziałek) – Lewityn – godz. 11:00–17:00

  11 kwietnia (wtorek) – MOSiR Łódź Stawy Stefańskiego – godz. 10:00-16:00

  12 kwietnia(środa) – Zgierz, Park Miejski im. T. Kościuszki – godz. 10:00-15:00

  13 kwietnia (czwartek) – Lewityn – godz. 10:00–16:00

  14 kwietnia(piątek) – Konstantynów Łódzki CSiR Nad Stawami – godz. 10:00-16:00

  15 kwietnia (sobota) – Konstantynów Łódzki CSiR Nad Stawami – godz. 10:00–16:00

  16 kwietnia (niedziela) – Łódź DOZ Maraton – 9:00–15:00

  Milenka Malinowska urodziła się z bardzo rzadkim, uwarunkowanym genetycznie, postępującym schorzeniem – chorobą Niemann Pick, zwaną też „dziecięcym alzheimerem”.

  Miłoszek Rybicki urodził się z wadą serca pod postacią zarośnięcia pnia płucnego z ubytkiem przegrody międzykomorowej i naczyniami krążenia obocznego.

  Udostępnij