• News will be here
 • Dzisiaj, 4 kwietnia, w Pabianickim Centrum Medycznym odbyła się konferencja prasowa, której tematem było dofinansowanie szkoleń oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników szpitala.

  Udział w spotkaniu wzięli: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska, prezes PCM Witold Olszewski oraz dyrektor PUP Magdalena Werstak.

  Nasza obecność tutaj nie jest przypadkowa, ponieważ współpraca z Pabianickim Centrum Medycznym trwa już od ponad dziewięciu lat i układa się bardzo dobrze. Staramy się wspierać szpital środkami powiatowymi, aby pomóc w podnoszeniu kwalifikacji zatrudnionej tutaj kadry. Wspieramy szpital, ponieważ nie tylko mieszkańcy naszego miasta korzystają z jego usług. Pacjentami są również osoby pochodzące z  powiatu pabianickiego – powiedziała wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska.

  Następnie głos zabrała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Magdalena Werstak: – Krajowy Fundusz Szkoleniowy to narzędzie, które wykorzystywane jest w Urzędzie Pracy do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i umiejętności przedsiębiorstw, zarówno pracodawców, jak i pracowników. Środki pochodzą z Funduszu Pracy. Program rozpoczął się w 2014 roku. Wówczas zaczęliśmy jego realizację z kwotą 1.900.000 złotych. Dziś muszę powiedzieć, że Pabianice są na drugim miejscu, zaraz po Łodzi, jeśli chodzi o wykorzystanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dla przedsiębiorców. Dziś mamy 1.800.000 złotych przeznaczone na szkolenia dla osób z terenu powiatu pabianickiego, właśnie w celu podnoszenia kwalifikacji. Z tych środków mogą korzystać przedsiębiorcy, a także pracownicy. 

  Dyrektor PUP wyjaśniła zasady finansowania, uzależnione od wielkości przedsiębiorstw. Dofinansowanie dla spółki wielkości Pabianickiego Centrum Medycznego wynosi 80% całościowej kwoty. Nabór kolejnych wniosków o dofinansowania będzie odbywał się od 12 do 14 kwietnia.

  Chciałabym wyrazić radość z tego, że taka instytucja jak PCM składa wnioski i kształci kadrę, ponieważ wszyscy mieszkańcy korzystają niejako z wiedzy, która jest przekazywana w ramach Funduszu Szkoleniowego – dodała dyrektor Werstak.

  Wyjaśniona została również rola oraz znaczenie funduszu w funkcjonowaniu pabianickich instytucji.

  Następnie głos zabrał prezes szpitala Witold Olszewski: – Jak w każdej instytucji, w PCM najważniejsze są kadry. Stąd też pochodzi idea podnoszenia kwalifikacji, która odbywa się dzięki współpracy ze starostwem i  Powiatowym Urzędem Pracy. W tym roku złożyliśmy już 19 wniosków do Urzędu w ramach Funduszu Szkoleniowego. Całościowa kwota przeznaczona na szkolenia to 123.500 złotych, w tym prawie 31.000 złotych dofinansowania ze środków PCM. Reszta finansowana jest przez Powiatowy Urząd Pracy. 

  Prezes Olszewski mówił o szczególnym znaczeniu szkoleń dla lekarzy. Stanowiły one nawet 80% wszystkich wniosków. Objęci nimi zostali głównie lekarze zajmujący się diagnostyką ultrasonograficzną.

  Prezes PCM wspomniał także o środkach programu „Dostępność plus dla zdrowia” finansującym po części szkolenia dla osób będących w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, szczególnie niepełnosprawnym.

  Często, gdy odwiedzamy placówki ochrony zdrowia, przekraczamy progi szpitali, to przyglądamy się temu, jak urządzone są sale, jakie jest ich wyposażenie. Nie zastanawiamy się, kto korzysta z tego sprzętu, jak jest wykształcony. Wiemy, że pojawiają się nowe technologie, pomocne szczególnie w zakresie medycyny. Dlatego pracownicy muszą nabywać nowe kwalifikacje. Bardzo cieszę się, że współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy tak dobrze się rozwija. Jednocześnie chciałbym podziękować tym, którzy chcą korzystać ze szkoleń. Jestem przekonany, że ta grupa pracowników, którzy podjęli się dodatkowego samokształcenia, będzie pewnym zalążkiem nowoczesności w zakresie diagnostyki szpitalnej, która jest niezmiernie potrzebna nam wszystkim. Serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że będzie coraz więcej takich projektów w naszym szpitalu – zakończył prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Udostępnij