• Dziś, 5 kwietnia, obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Policja przypomina o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego.

  Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na „późnym żółtym” (albo, co gorsza, na czerwonym), wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu – to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć na co dzień za kierownicą. Dlatego szczególnie dzisiaj zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze.

  Za kierownicą pamiętajmy też o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców. Nie krzyczeć przez uchyloną szybę, nie gestykulować w złości, a w zamian ułatwić np. wyjazd z podporządkowanej drogi. Pamiętajmy też o tym, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych, np. rozmawiając przez telefon –  mł. asp. Dariusz Kaczmarek z łódzkiej policji. – Do najczęstszych grzechów kierowców należą również nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz nadmierna prędkość. Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in.: jazdę na tzw. „suwak”, parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować, bo np. ma awarię pojazdu.

  Od kilku lat policjanci z województwa łódzkiego  korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl. Pod ten adres każdy może przesłać filmy oraz zdjęcia, na których zarejestrowane zostały rażące naruszenia przepisów lub agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego.

  Nadesłane materiały każdorazowo są analizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń – dodaje mł. asp. Kaczmarek.

  Policjanci apelują o rozwagę na drodze nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą.

  Udostępnij

  REKLAMA
  STAROSTWO
  REKLAMA
  NAJNOWSZE WYDANIE

  REKLAMA

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA