• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Dziś, 5 kwietnia, obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Policja przypomina o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego.

    Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na „późnym żółtym” (albo, co gorsza, na czerwonym), wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu – to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć na co dzień za kierownicą. Dlatego szczególnie dzisiaj zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze.

    Za kierownicą pamiętajmy też o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców. Nie krzyczeć przez uchyloną szybę, nie gestykulować w złości, a w zamian ułatwić np. wyjazd z podporządkowanej drogi. Pamiętajmy też o tym, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych, np. rozmawiając przez telefon –  mł. asp. Dariusz Kaczmarek z łódzkiej policji. – Do najczęstszych grzechów kierowców należą również nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz nadmierna prędkość. Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in.: jazdę na tzw. „suwak”, parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować, bo np. ma awarię pojazdu.

    Od kilku lat policjanci z województwa łódzkiego  korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl. Pod ten adres każdy może przesłać filmy oraz zdjęcia, na których zarejestrowane zostały rażące naruszenia przepisów lub agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego.

    Nadesłane materiały każdorazowo są analizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń – dodaje mł. asp. Kaczmarek.

    Policjanci apelują o rozwagę na drodze nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą.

    Udostępnij