• We wtorek, 4 kwietnia, na terenie Podstrefy Ksawerów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyła się ceremonia poprzedzająca rozpoczęcie budowy japońskiej fabryki pomp ciepła Daikin.

  Inauguracja budowy „tokoshizume no matsuri” odbywa się tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jest to religijna ceremonia oparta na japońskiej tradycji i polega na uspokojeniu bogów ziemi, oddaniu im czci, poproszeniu o zgodę na budowę oraz modlitwie o zapewnienie bezpieczeństwa personelowi i budynkom powstającym w czasie budowy.

  Planowana wartość inwestycji w powiecie pabianickim to około 310 mln euro, czyli około 1,5 mld zł. W fabryce powstanie ponad 1000 nowych miejsc pracy. Jest to największa inwestycja zagranicznej firmy w Polsce w ciągu ostatnich lat. Daikin zatrudni 3 tysiące osób.

  Fabryka, która powstanie w Ksawerowie stanie się jednym z trzech najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych tej firmy na całym świecie. Będzie produkować pompy ciepła i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. To największy projekt w historii Łódzkiej SSE.

  Gospodarzem ceremonii byli przedstawiciele zarządu firmy Daikin, a uczestniczyli w niej m.in.: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, ambasador Japonii Akio Miyajima, prezes ŁSSE Marek Michalik, prezes Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz, wójt gminy Ksawerów Adam Topolski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Jędrzejczyk oraz wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska.

  foto: UG Ksawerów

  Udostępnij