• W Święta Wielkanocne bardzo dużo mówi się o nowym, „innym” życiu – tym po Zmartwychwstaniu.

  Dopatrujemy się wielu symboli, z których pierwszym jest już fakt obchodzenia świąt wiosną. Wówczas przyroda budzi się do nowego życia. My nabieramy nadziei na „nowe”, a ono pojawia się wraz z wiosną w postaci młodych liści i traw, czyli w kolorze jednej z cnót Boskich. Zieleń w ujęciu językoznawczym jest symbolem przyrody, życia, płodności, wiosny, odrodzenia, świeżości, radości, zdrowia, wolności, obfitości i oczywiście Zmartwychwstania.

  Samo święto Wielkanocy posiada bardzo dużo symboli. Dla najmłodszych będzie to zapewne biały baranek, zając i kolorowe pisanki. Jednak nawet każdy najdrobniejszy „szczegół” koszyczka święconego w Wielką Sobotę kryje w sobie wiele znaczeń, najczęściej o charakterze duchowym.

  Najważniejszy „składnik” koszyczka wielkanocnego, czyli po prostu jajka, to symbol odradzającego się życia. Sedno Wielkanocy i nadzieja  dla nas. Przypominają one o najważniejszej prawdzie niedzieli Zmartwychwstania – o Nowym Życiu, jakie swoim Zmartwychwstaniem zagwarantował nam Chrystus. Jest to również symbol płodności, narodzenia.

  Chleb to dla nas podstawowy pokarm, ten, który „nigdy się nie znudzi”. Dla wierzących to również symbol Ciała Chrystusa. Jest to także uosobienie obfitości, sytości i materialnego dostatku, a tego przecież pragnie każdy z nas, nie tylko od święta.  

  Symbol zdrowia, a także uroczystej uczty stanowi w koszyczku wielkanocnym wędlina. Nawiązuje ona do ofiary baranka paschalnego, która dokonała się na krzyżu. Odnosi się również do Ostatniej Wieczerzy spożytej przez Chrystusa wraz z apostołami w przeddzień ukrzyżowania.

  Wkładany do świątecznego koszyczka chrzan posiada znaczenie zarówno duchowe, jak i całkowicie ludzkie. Symbolizuje pewien etap przejściowy – przypomina o goryczy Męki Jezusa, która zmienia się diametralnie. Corocznie wspominamy przecież, że w świąteczną niedzielę nadchodzi słodki smak nowego życia, Zmartwychwstania. Podobnie my powinniśmy przemieniać swoje życie na dobre, dla nikogo nie być goryczą. Chrzan jest także symbolem zdrowia, którego tak bardzo pragniemy nie tylko w dni świąteczne.

  Sól to dodatek do pożywienia, który chroni przed zepsuciem, oczyszcza, a także dodaje smaku. Jest symbolem wyzwolenia z grzechu, a także znakiem szczerości, prawdy. Warto przecież, byśmy szczególnie w święta Wielkanocy (ale nie tylko!) nie byli przywiązani do złych uczynków, byli wobec siebie szczerzy, unikali kłamstw.

  Podobną funkcję – nadania smaku – spełnia pieprz. Jest on również symbolem związanym z ewangelicznymi wydarzeniami – przypomina on swoim smakiem o gorzkich ziołach spożywanych przez Izraelitów w trakcie pobytu w egipskiej niewoli.

  Niezbywalnym elementem koszyczka wielkanocnego jest ciasto – najlepiej pieczone samodzielnie. Na świątecznym stole, podczas uroczystego śniadania, staje się ono ucieleśnieniem słodyczy, przyjemności, po wyrzeczeniach, jakie często nakładamy sobie przez wcześniejsze 40 dni Wielkiego Postu. Można dodać, że jest to również powód radości dla tych, którzy na czas umartwienia zrezygnowali z jedzenia smakołyków.

  Każdy z pokarmów wkładanych do koszyczka ma swoje znaczenie, przypisaną pewną wartość. Nie są one przypadkowe – wynikają zarówno z nauki chrześcijańskiej, a także z tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Życzmy sobie wspólnie, aby nadchodzące Święta Wielkiej Nocy 2023 były dla każdego z nas pełne wiosennego i rodzinnego ciepła, aby nasze życie było dobre, pełne zdrowia, szczerości i przyjaznych ludzi wokół nas. Wszystkim nam chcemy życzyć NOWEGO ŻYCIA… w pokoju, bez strachu, pełnego wiary, nadziei i miłości.

  redakcja

  Udostępnij